BBC: Dünya, Türkiye’deki cumhurbaşkanı seçimini izliyor

Gündem May 21, 2023 Yorum Yok

İngiltere merkezli yayın kuruluşu BBC, cumhurbaşkanı seçiminin 28 Mayıs’ta yapılacak ikinci çeşidini mercek altına aldı.

Türk seçmenlerin bir hafta sonra tekrar sandık başına döneceği belirtildi.

Seçim dalgalara neden olacak

“Seçim, dünya çapında dalgalar yaratacak.” denilen haberde, “Türkiye’nin geleceği kimin kazandığına bağlı olarak çok farklı görünebilir. Dünya izliyor.” ifadeleri kullanıldı.

Yirmi yıldır iktidarda olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, hem Doğu ile hem de Batı ile bağlar kurduğu anımsatıldı.

Kılıçdaroğlu’nun dünya sahnesindeki varlığı sorgulanıyor

Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun vaatlerine işaret edilerek şöyle denildi:

Bazıları, Kılıçdaroğlu’nun dünya sahnesinde var olup olmadığını ve (CHP Lideri’nin) Erdoğan’ın alamet-i farikasına dönüştürdüğü güvenlik konusundaki kararlılığını sorguluyor.

Türkiye’de yaşananların dünyaya tesiri var

Avrupa Birliği’nin eski Dış Siyaset Şefi Barones Ashton’un görüşlerine yer verilen haberde şu sözler aktarıldı:

Türkiye’yi, kararsız devletlerden biri olarak tanımlıyorum. Türkiye’de demokrasi ve bölgedeki pozisyonu açısından yaşananların Avrupa’ya, Asya’ya ve elbette hepimizin boğuştuğu tüm global sıkıntılara çok büyük tesiri var. Bu yüzden hakikaten kıymetli.

Ukrayna savaşında arabuluculuk rolüne vurgu

Ankara’nın, Rusya-Ukrayna Savaşı’nda pahalı bir diplomatik arabulucu olarak öne çıkarak pozisyonunu sağlamlaştırdığı notu paylaşılırken, “Savaşan ülkeler ortasındaki kimi görüşmeleri kolaylaştırdı. Fakat gerçek atılımı tahıl muahedesiyle yaptı.” tabiri kullanıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, öteki taraftan İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve ABD Lideri Joe Biden’dan Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Çin Devlet Lideri Şi Cinping’e kadar herkesle irtibat çizgilerini açık tuttuğuna dikkat çekildi.

İsveç’in askıya alınan NATO’ya iştirak süreci

İsveç’in ve Finlandiya’nın NATO’ya iştiraki konusunda Türkiye’nin itirazlarda bulunarak Helsinki’nin üyeliğini yavaşlattığı söz edildi.

Stockholm’ün üyeliğinin askıda kalmaya devam ettiği, iadesi istenen PKK’lılarla ilgili gerekli adımlar atılmadıkça bu ülkeyle ilgili sürecin desteklenmeyeceği vurgulandı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir