Bakan Vedat Alım: Minimum fiyat 500 doların altında olmamalı

Siyaset Haberleri May 12, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

2023 yılı birinci 6 ayında geçerli olacak net minimum fiyat 8 bin 500 lira olarak belirlenmişti.

Milyonlarca vatandaşa nefes olan yeni minimum fiyatın akabinde memur ve emekli artırımı için de çalışmalar yapıldı.

Bunun üzerine gözler bir sefer daha minimum fiyata çevrildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da açıklamalarında birçok kere temmuzda minimum fiyata artırım yapacaklarını vurguladı.

CNN Türk’te gündeme ait soruları yanıtlayan Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, “Asgari fiyat 500 doların altında olmamalı. Bizim memurlarımız bilsin ki Türkiye Cumhuriyeti toplumsal bir devlettir. Ocakta mutlu oldukları üzere temmuzda da şad olacaklar. Temmuzda taban fiyatı de ele alacağız. Yeni bir minimum fiyat belirleyeceğimizi tabir etmek isterim” tabirlerini kullandı.

“Kamu çalışanlarımıza bu fiyatla ne kadar teşekkür etsek edemeyiz”

Bakan Alim’in açıklamaları şu biçimde:

Dünkü toplu mukavele çok değerli. Kamudaki çalışanların mukaveleleri farklı tarihte bitenler vardı. Hepsi birlikte yapılıyor. Mukavelede kamu emekçilerinin bir kısmı minimum fiyat seviyesinde fiyat alıyordu. 8 bin 500 lira alanların maaşları brüt olarak 15 bin liraya çıkarıldı. Bunun üzerine yüzde 45 artırım yapıldı. Medyada yanlış anlaşılmalar oldu. Sabah çiçeklerle ziyarete geldiler. Ben de teşekkür ediyorum. Toplu kontrat nizamı ülkede işliyorsa demokrasi göstergeleri pahalı bir durumdur. Kamu emekçilerine, yer altında çalışan maden çalışanlarımıza bu fiyatla ne kadar teşekkür etsek edemeyiz. Direğin zirvesindeki güç emekçileri var. Personellerimizi şad eden bir mukavele gerçekleştirdik. Onlara verilen fiyatı fazla bulmak etik değil. Bunlar brüt sayılar. Kimi yetersizlik sendromu yaşayan sendikalar var. Net memur maaşlarını koyup mukayese ediyorlar. Bu ahlaki değil. Daha erken yapacaktık zelzele girdi ortaya. Şubat içerisinde çözecektik. Seçimle alakası yok. Yasal bir durum. Toplu kontrat tarihleri vardır. Toplumsal devletin temsilcisi olarak uzlaşma noktasına getiririz. Sayın cumhurbaşkanımız da beklentinin üzerinde bir artırım yaparak açıkladılar.

“Temmuzda memura enflasyon farkı artı refah hissesi vereceğiz”

Memurlarla yaptığımız mukavelenin devirleri var. Temmuz ayında bitiyor yasal olarak. Kamu çalışanlarıyla ilgili memur sendikalarımızla temmuzda oturacağız. Enflasyon farkını vereceğiz. Türkiye tarihinde birinci kere sayın cumhurbaşkanımızın uyguladığı refah hissesi var. Asla memurları çalışanlardan düşük düzeyde maaş alma uygulaması yapmayız. Yüzde 14 civarında refah hissesi. Temmuzda memura enflasyon farkı artı refah hissesi vereceğiz. Biz kazanırsak demiyorum, biz zati kazanacağız. Hükümetimiz iş başındadır. Memurlarımız telaş etmesinler. Ben fabrika fabrika dolaşıyorum. Fabrikaların çoğunluğu ihracat yapan işletmeler. Geçen bir fabrikaya gittik. Ankara Çubuk’a TOGG ile gittim. Biz buna kesim ürettik dediler. Türkiye neden her şeye karşın ayakta duruyor. Türkiye endüstriye dayanarak büyüyor. Gittiğimiz her yerde alkışlarla karşılanıyoruz. Sayın cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorlar. Aşağıdaki fiyatı üst tırmandırdığınızda üstteki fiyat de üst tırmanıyor. Gözlemlerime dayanarak birinci cinste sayın cumhurbaşkanımız açık orta kazanıyor. Memurlar hiç telaş etmesinler. Sayın cumhurbaşkanımız talimat verdi, çalışmamız hazır. Temmuzda yasal olarak uygulamaya sokulacak. Ocak ayında verdiğimiz kelamı nasıl tuttuğumuzu biliyorlar.

“Asgari fiyat 500 doların altında olmamalı”

Öğrencilik yıllarımda bir fabrika duvarına taban fiyat vergi dışı bırakılsın yazmıştık. Bu bize nasip oldu. Tüm fiyatlardan minimum fiyat seviyesinde fiyatı vergi dışı bıraktık. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üzere parti bundan nasıl habersiz olur. Tarihi bir adım olarak görüyorum. 8 bin 500 lira beklentilerin üzerinde bir artıştı. Dolar bazında baktığımızda birinci kez AK Parti periyodunda en üst seviyeye çıktı. Ben vazifem gereği bunları sayın cumhurbaşkanımıza götürdüğümde anlattığımda kabul etti. Minimum fiyat 500 doların altında olmamalı. Bizim memurlarımız bilsin ki Türkiye Cumhuriyeti toplumsal bir devlettir. Ocakta şad oldukları üzere temmuzda şad olacaklar. Temmuzda minimum fiyatı de ele alacağız. Yeni bir taban fiyat belirleyeceğimizi söz etmek isterim. Adaleti sağlayacak artış oranı yapacağız. 3600 ek gösterge verdik. Ona bir düzenleme daha ekleyeceğiz. Birinci dereceye gelen tüm kamu çalışanları ek göstergeye gelecekler. Emeklilere de 7 bin 500 üzerinde olanlara farklı oranlarda düzenleme yapacağız.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir