Bakan Varank: Türkiye’nin geleceğinin girişimcilikte olduğunu biliyoruz

Gündem Nis 30, 2023 Yorum Yok
İHA

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, BEBKA dayanağı ile hizmete giren TechIN Bursa girişimcilik merkezinin açılışını gerçekleştirdi.

Türkiye’nin geleceğinin girişimcilikte olduğunu belirten Bakan Varank şöyle konuştu:

“Biz 21 yıldır Türkiye’de AR-GE ve inovasyon ekosistemini adeta sıfırdan inşa ettik”

“Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak biz girişimciliğin hamisi bir bakanlığız. Gerek klasik girişimcilik, gerek teknoloji tabanlı girişimciliğe çok farklı dayanaklar veriyoruz. TÜBİTAK’la, KOSGEB’le, kalkınma ajanslarıyla gerek fonlama olsun, gerek mentörlük olsun, farklı programların devreye girmesiyle biz teşebbüsçü gençlerimizi destekliyoruz. Bunun yanında Teknoparklarımızla AR-GE ve tasarım merkezlerimizde KOSGEB’e bağlı TEKMER’lerimizle de teşebbüsçü gençler başta olmak üzere Türkiye’de kendi fikrini ticarileştirmek isteyen işletmelere mekansal dayanaklar veriyoruz. Girişimcilerimiz neden Teknoparkları, TEKMER’leri tercih ediyor. Teknoparkların ve TEKMER’lerin vergisel manada epeyce önemli avantajları var. Bunun yanında mentörlükten iş geliştirmeye kadar biz Teknoparklarımızda, TEKMER’lerimizde genç girişimcilerimize gereksinim duydukları alanlarda gerekli yönlendirmeleri yapıyoruz. BEBKA’da Bursa’da değerli bir muhtaçlık olarak gördüğümüz şu anda 2 tane Teknoparkımız büsbütün dolu. Genç girişimcilere bir ofis vermek, onları konuk etmek manasında bu hoş teşebbüsü hayata geçirdiler. Ve şu an genç teşebbüsçü arkadaşlarımızı burada konuk ediyorlar. Biz 21 yıldır Türkiye’de AR-GE ve inovasyon ekosistemini adeta sıfırdan inşa ettik. Bunu söylediğimizde vakit zaman itiraz edenler oluyor lakin bir resmi anlatabilirsek bu söylediğimizin ne kadar yanlışsız olduğunu da arkadaşlarımız görebilirler. Biz iktidara geldiğimizde Türkiye’de yalnızca iki tane Teknopark vardı. Ve bu 2 Teknopark da yalnızca 680 kişi çalışıyordu tüm Türkiye’de. Şu anda Türkiye’nin dört bir tarafında 98 Teknopark var ve Teknopark da 9 bine yakın şirket 90 bin araştırmacı faaliyetlerine devam ediyor. 2 Teknoparktan, 98 Teknoparka 680 araştırmacıdan 90 bin araştırmacıya.”

“Son birkaç haftaya baktığımızda bile neleri başardığımızı görebiliriz”

Bakan Varank AR-GE konusunda atılan adımlara değinerek şu tabirleri kullandı:

“2002 yılında tam vakit muadil AR-GE çalışanı ülkemizde 39-40 binler düzeyindeydi şu anda tüm Türkiye’de 222 bin ARGE yapan tam vakitli işçi var. Bunlar büyük sayılar ve AR-GE’ye inovasyona yaptığımız yatırımlar sayesinde Türkiye’nin katma pahalı üretimde çok süratli yol alabildiğini de görebiliyoruz. Son birkaç haftaya baktığımızda bile neleri başardığımızı görebiliriz. Türkiye’nin arabası şu anda yollarda. Türkiye’nin en büyük AR-GE merkezlerinden bir tanesi Togg’un bünyesinde. TCG Anadolu’yu donanmamıza teslim ettik. Türkiye’nin metre altı çözünürlükteki birinci yerli ve ulusal uydusu İmece’yi uzaya fırlattık. Bugün TUSAŞ’ın geliştirdiği ATAK-2 helikopteri uçtu, Hürjet’imiz havalandı, Gökbey helikopterimiz Ankara’dan İstanbul’a uçarak gitti. Gökbey helikopterini kendi yerli ve ulusal motorumuz TS1400’de uçurduk. Eskişehir 5 bin elektrikli ana sınırlı lokomotifimizi raylara indirdik bunların tamamı son 3 haftada gerçekleştirdiğimiz ve hepsi yüksek teknoloji, AR-GE ve inovasyonla elde edilmiş eserler.”

“Biz Türkiye’nin geleceğinin girişimcilikte olduğunu biliyoruz”

Sözlerinin devamında Bakan Varank şöyle dedi:

“Özellikle gençlerimize yatırım yapmamız lazım. Biz gençlerimizin kabiliyetlerine güveniyoruz biraz evvel arkadaşlarımızla bir ortaya geldik. Oyun geliştirenden bir platform tasarlayana genç arkadaşlarımız, şirketlerini kurmuşlar, eserlerini geliştirmişler ve bunları hem pazarlıyorlar ve inanıyorum ki periyotta ihracat da yapabilecekler. Bundan 5-6 ay evvel Hacettepe Teknopark’a gittik orada yeniden sizin üzere genç 9 arkadaşımızın kurduğu bir oyun firmasını ziyaret ettik. O genç arkadaşımız geliştirdiği yalnızca bir tane oyunu 200 milyon dolara Amerika Birleşik Devletleri’ne satmış. Nitekim harikulade bir katma bedel. Alın teri değil, akıl teri. Sordum arkadaşımıza, oyunu sattınız lakin nasıl yönetebiliyor mu Amerikalı firma. Bakanım, aslına bakarsanız çok yeterli götürmüyorlar lakin değerli değil biz esasen yeni oyunumuzu yazmaya başladık dedik. Lakin şunu da ek etti Bakanım 200 milyon dolara biz oyunumuzu sattık bu sene 200 milyon liranın üzerinde vergi vereceğiz, ben daha birkaç yıllık bir firmayım ve Ankara’da vergi rekortmenleri ortasına gireceğim. Genç arkadaşlarımızın 3 senede, 5 senede sıfırdan kurup geliştirdikleri bir firma yıllardır faaliyet gösteren on yıllarca faaliyet gösteren şirketlerin önüne geçebiliyor. Biz Türkiye’nin geleceğinin girişimcilikte olduğunu biliyoruz genç arkadaşlarımızın kabiliyetlerinde olduğunu biliyoruz ve onun için de genç arkadaşlarımızı desteklemeye devam edeceğiz. Biz TEKNOFEST’i 2018 yılında başlattığımızda 20 bin genç TEKNOFEST’teki teknoloji müsabakalarında yarışmacı olmak için başvurmuştu. Bu sene 41 farklı kategorideki yarışlarımıza ve bunların bir kısmı hakikaten yüksek mühendislik gerektiriyor. Çok ayrıntılı ve nitekim özverili çalışmalar gerektir. Hyperloop müsabakasından, çip tasarım müsabakasına kadar bu sene 41 farklı kategoride 300 binden fazla kadro, 1 milyon yarışmacı TEKNOFEST yarışlarına başvurdu. Fevkalade bir sayı dünyada 1 milyon genci dahil edebildiğimiz öbür bir yarış yok. Bunu nasıl başardık, gençlere yatırım yaparak AR-GE inovasyon ekosistemine yatırım yaparak TEKNOFEST jenerasyonuna yatırım yaparak ve şuna inanıyoruz. Bizler sizin ağabeyleriniz olarak aslında bizim tek bir misyonumuz var sizin önünüzü açmak size bu imkanları sağlamak. Türkiye yüzyılını asıl inşa edecek olanlar, siz bedelli genç arkadaşlarımızsınız. Bizler de size yol arkadaşlığı yapmaya devam edeceğiz”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir