Bakan Kurum: Yavrularımızın istikbali için kentsel dönüşüm milletimizin canıdır

Gündem Nis 06, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bir dizi temasta bulunmak ve “Sivas Merkez Millet Bahçesi Birinci Fidan Dikimi, Kale Projesi Temel Atma ve 746 Konut Anahtar Teslim Töreni”ne katılmak için Sivas’a geldi.

Bakan Kurum, Sivas Valiliği ve Belediyesi’ni ziyaret ettikten sonra merasim alanında vatandaşlara hitap etti.

“Bu kelam, 55 günde 70 bin konutun üretimine başlayan güçlü Türkiye’nin sözüdür”

Türkiye’nin son vakitlerde doğal afetlerle bir imtihan verdiğini söz eden Bakan Kurum şunları söyledi:

“Emin olun ki; dünyanın neresine giderseniz gidin, bu kadar kısa vakitte afete müdahale eden afetin yaralarının sarılması için canla başla çalışan hiçbir ülke yok. Afetin birinci anından itibaren, Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde tüm kentlerde depremzede kardeşlerinin yanında olan, hiçbir kardeşini açta, açıkta bırakmayan, afetten yalnızca 20 gün sonra birinci temellerini attan ve bir yıl içerisinde yapılacak 319 bin konutun temellerini iki ay içerisinde atacağız deyip, toplamda 650 bin inançlı yuvayı inşa edecek hiçbir ülke bulamazsınız. İşte o ülkenin ismi Türkiye’dir. Bu kelam, 55 günde 70 bin konutun imaline başlayan güçlü Türkiye’nin sözüdür! Büyük Türkiye’nin sözüdür! Türkiye’de 20 yılda 5 milyon yeni yuva kuran, 20 yılda şehircilikte bu ülkeye çağ atlatan Başkanımız, Genel Liderimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın kelamıdır.”

“İki büyük dava insanını, devlet adamını rahmetle, minnetle, hürmetle yad ediyorum”

Bakan Kurum, Muhsin Yazıcıoğlu’nu vefatının 14’üncü yıl dönümünde memleketi Sivas’ta anarak şöyle dedi:

“Sivas sıkıntı günlerin insanı, dava adamı, şehit Muhsin Yazıcıoğlu’nun memleketi. 25 Mart vefatının yıl dönümüydü. Sivaslı kardeşlerimiz vefatının üzerinden yıllar geçmesine karşın her vakit rahmetlinin anılarını yad ettiler. Ona yakışacak biçimde Sivas’ta onu teslim ettiler. Yeniden bugün 4 Nisan. Ülkücü Hareketin mimarı, MHP’nin kurucu genel lideri Başbuğ Alparslan Türkeş Bey’in vefat yıl dönümü. Ben Sivas’ta, sizlerin huzurunda, iki büyük dava insanını, devlet adamını rahmetle, minnetle, hürmetle yad ediyorum. Yerleri cennet olsun.”

“Biz yavrularımızın istikbali için kentsel dönüşüm milletimizin canıdır dedik, malıdır dedik ve demeye de devam edeceğiz”

Muhalefetin bugüne kadar verdiği hiçbir kelamı tutmadığının altını çizen Kurum, şöyle devam etti:

“Milletimizin hizmetine koşuyoruz eserler üretiyoruz. Bu yapıtların mimarı demokrasimizin gördüğü en büyük siyaset ve devlet dehası Cumhurbaşkanımız, mazlumların başkanı, genel liderimiz, Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Cumhurbaşkanımız, önderimiz, çalışıyor, çaba ediyor ve o çaba sonucunda çalışmalarını bitiriyor yapıtları bir bir hayata geçiriyor. Karşısındaki cenah ise verdiği kelamları hiçbir vakit tutmuyor. Yatırımı milletimizin, kentlerimizin istikbali için değil, tanıtıma reklama ve kendi ikballerine yapıyorlar. Kendi gelecek dertleri için yapıyorlar. Millete kelam veriyorlar, yeşil alan kelamı veriyorlar her belediyesinde yeşil alan kelamı verdiler emin olun bir metrekare yeşil alan kazandırmadılar. Millete kentsel dönüşüm kelamı verdiler ve kentsel dönüşüm noktasında hiçbir proje üretmediler, üretemediler. Onlar millete dönüşüm kelamı verip bir çivi dahi çakmasınlar, milletimizin geleceğiyle oynasınlar, çocuklarımızın, gençlerimizin geleceği ile oynamaya devam etsinler. Biz yavrularımızın istikbali için kentsel dönüşüm milletimizin canıdır dedik, malıdır dedik ve demeye de devam edeceğiz. Varsın birileri yeşil alan üretmesinler, biz kentlerimizi millet bahçeleriyle donatmaya devam edeceğiz. Yeşil alanlarımızı kazandırmaya devam edeceğiz. Millet bahçelerine burada kazandıracağımız gençlerimize tekrar armağan edeceğimiz bu projeleri yapmaya devam edeceğiz.”

“Yatırım kıymeti 1 milyar 800 milyon lira olan 30 dev eserimizi Sivaslı kardeşlerimize armağan ediyoruz”

Bakan Murat Kurum, bugün Sivas için coşkulu, heyecanlı ve memnun olduklarını belirterek şu sözleri kullandı:

“Şehrimize yeni projelerle, yeni yatırımlarla geldik. Ne vakit Sivas’ımıza gelsek yeni bir muştuyu, yeni bir projeyi. İşte burada değerli takımımız. Pahalı çalışma arkadaşlarımızla, valimizle, belediye liderimizle, milletvekillerimizle, vilayet liderimize, teşkilatımıza, Cumhur ittifakımıza, daima birlikte karar veriyoruz ve hayata geçiriyoruz. Yeniden bugün de yatırım pahası 1 milyar 800 milyon lira olan 30 dev eserimizi Sivaslı kardeşlerimize armağan ediyoruz. Yeniden Sivas’ımızda 218 milyon liralık yatırımla yapmış olduğumuz millet bahçemizi de birinci fidanları ile buluşturuyoruz.”

“Sivas’ta 1 milyar 601 milyon lira yatırım kıymetiyle 746 toplumsal konutumuzun da anahtarlarını teslim ediyoruz”

“Ve yeniden Sivas’ta 1 milyar 591 milyon lira yatırım bedeliyle merkez Yenimahalle’de TOKİ’mizde burada. Gitmediğimiz ilçemiz, mahallemiz yok. Ve TOKİ’mizle 746 toplumsal konutumuzun da anahtarlarını teslim ediyoruz. Yeniden içme suyundan yol üretimlerine, toplumsal donatı alanlarına, güneş santrali üretimine, kamu binalarından iskân konutlarımıza kadar da 28 tane yapıtımızın açılışını yapıyoruz, Sivaslı hemşerilerimize kazandırıyoruz. Temelini attığımız, açılışını yaptığımız tüm projelerimiz Sivas’ımız için, Sivaslı kardeşlerimiz için iyi uğurlu olsun.”

“Cumhuriyet tarihinin en büyük konut imali olan 2 bin 700 konutumuzu, 13 bin 500 konutumuzu, emlakın hak sahiplerini belirliyor, 2.3 milyon metrekare büyüklüğünde 8 millet bahçesi kazandırıyoruz”

Bakan Kurum, Sivas’ta yapılan başka projeleri anlattığı konuşmasına şöyle devam etti:

“Sivas’ımızda Vilayetler Bankamızla yaptığımız 429 milyon liralık yatırıma sahip 9 projemizi hayata geçiriyoruz. 500 konutumuzu, camimizi ticaret merkezimizi, hükümet konağı ve toplumsal tesislerimizin inşasını sürdürüyoruz. Bir yandan Cumhuriyet tarihinin en büyük konut üretimi olan ‘İlk Konutum, Birinci İşyerim’ projemiz kapsamında 2 bin 700 konutumuzu, 13 bin 500 konutumuzu, yeniden bu konutları yapılacak yerlerimizin hak sahiplerini belirliyoruz. Öbür taraftan da Sivas’ımızın yeşiline yeşil katacak işte görsellerini paylaştığımız 2.3 milyon metrekare büyüklüğünde 8 tane millet bahçemizi kazandırıyoruz. Eski stattaki Millet Bahçesi’ni sizlerin hizmetine açtık. Tekrar Kadıburhanettin, Şarkışla ve Zara Kızılırmak Millet Bahçelerini tekrar tamamladık, sizlerin hizmetine sunduk. Eğriçimen ve bugün birinci fidanlarını toprakla buluşturduğumuz merkez millet bahçelerimizin de üretimine devam ediyoruz. İnşallah bunları da bu yıl içerisinde sizlerin hizmetine sunacağız. Yeniden Seyfebeli ve Yüceyurt millet bahçelerimizi de en kısa müddette tamamlayıp vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.”

“Millet bahçemize diktiğimiz her bir fidan bizim birliğimizin, beraberliğimizin temsili, şahidi olacaktır. Büyük ve güçlü Türkiye yürüyüşümüzün desteği olacaktır”

Yapılan millet bahçelerinin kente yeni nefes alanları olacağını, hem de pek çok gencin burada eğlendiği, vakit geçirdiği, faaliyetlere katıldığı, burada spor yaptığı alanlar olacağını kaydeden Bakan Kurum şöyle konuştu:

“İnşallah Sivas Spor üzere Türk sporumuzun, futbolumuzun kıymetli bir kadrosuna sahi olan bu kentin beşerlerine böylesi millet bahçesi yakışır. Gençlerine böylesi millet bahçeleri yakışır. Tabi burada yetişecek gençlerimiz Sivas Spor’umuzun da başarısı için terlerini dökecekler, markasına marka katacak. İşte Avrupa’daki tarihi muvaffakiyetlerini çok daha üstlere taşımaya, ülkemizin yüz akı olmaya, devam edecektir. Millet bahçemize diktiğimiz her bir fidan bizim birliğimizin, beraberliğimizin temsili, şahidi olacaktır. Büyük ve güçlü Türkiye yürüyüşümüzün desteği olacaktır. Etrafıyla yemyeşil Türkiye’nin bahtı ay üzere parlak teminatı olacaktır. Bu projelerimiz Sivas’ımıza iyi olsun.”

“55’inci günde 70 bin yuvanın harcını karan bu devlet 650 bin konutu bitirip milletine sunacak azmede, kudrete de bunu yapacak öndere de güce de sahiptir”

Bakan Kurum sarsıntılardan etkilenen vilayetlerde yapılacak konutların süratle inşa sürecinin bitirileceğini belirterek şu sözleri kullandı:

“Türkiye Yüzyılı’nda bu cennet vatanın her köşesini, bugünden alıp çağın ötesine taşıyacak dev projelerimizi yeşil yatırımlarımızı tekrar sıcak yuvalarımızı vatandaşımızla birlikte yapacağız. Artık bize zelzele bölgesindeki bu denli konutu nasıl yapacaksınız diyenler var. Onlara diyoruz ki sarsıntının üzerinden daha 20 gün bile geçmeden birinci temelleri atan bu ülke. 55 bin konutu 50’nci günde, 70 bin yuvanın harcını 55’inci günde karan bu devlet 650 bin konutu bitirip milletine sunacak azmede, kudrete de bunu yapacak öndere de güce de sahiptir.”

“Onlar ne derlerse desinler cumhur ittifakı olarak biz evlatlarımıza güçlü bir Türkiye bırakmak için ant içtik bu noktada kararlıyız”

Bakan Kurum, daha evvelki afetlerde yapılan çalışmaları hatırlatarak şöyle dedi:

“3 yıl evvel sarsıntıdan sonra Sayın Cumhurbaşkanımız Elazığ’da 25 bin konut yapacağız kelamını verdi. Yaptı mı? Yaptı. Elazığ’a gittiğinizde bu konutların yapıldığını görürsünüz. ‘Malatya’da 8 bin yeni yuva kazandıracağız’ dedi. Yaptı mı? Yaptı. Hoş İzmir’imizde kendilerinin belediyelerinin olduğu, Kılıçdaroğlu’nun da İzmir milletvekili olduğu ‘güzel İzmir’imizde 5 bin yeni yuva kuracağız’ dedik. Orada da sarsıntıdan sonra gittik mahalle mahalle İzmir’de yapılması gereken ne varsa süratli bir halde inşaatlarımızı yaptık. Yuvalar kuruldu mu kuruldu. Antalya’da, Muğla’da yangın çıktı biz buradaki Karadeniz de ki yangınlardan sonra tasa etmeyin devletimiz yanınızda yeni yuvalarınızı bir yılda teslim edeceğiz dedik ve gittik oralardaki anahtarları da vatandaşlarımıza teslim ettik. Önce Allah 650 bin yuvayı da kurarız milletimize armağan ederiz. Onlar ne derlerse desinler cumhur ittifakı olarak biz evlatlarımıza güçlü bir Türkiye bırakmak için ant içtik. Bu noktada kararlıyız.“

“İnşallah 13 Nisan’da Malatya’da Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, vatandaşlarımızın dayanakları ve dualarıyla temellerimizi atmaya devam edeceğiz”

Bakan Kurum, konuşmalarının akabinde toplumsal donatıların, konaklama üniteleri ve toplumsal tesislerin temelinin atılacağı Kale Mahallesi’ne canlı ilişki gerçekleştirdi.

Ardından vatandaşlara konutlarının anahtarlarını teslim eden Bakan Kurum esnaf ziyaretinde bulunarak İstasyon Caddesi 50.yıl kavşağında gençlerle “İftara Beş Kala” programına katıldı.

Sonrasında sarsıntının akabinde Sivas’ta öğrenci yurduna yerleştirilen depremzede vatandaşlara birlikte iftar yapan Bakan Kurum şöyle dedi:

“Bugün bu sarsıntıda de TOKİ binamızda bütün vatandaşlarımız inanç, huzur içerisinde oturuyor. Hiçbir kardeşimizin burnu bile kanamadı. Ve tıpkı anlayışla artık 11 vilayetimizi eş vakitli zelzelenin üzerinden 22 gün geçti biz kontratlarımızı imzaladık. 11 vilayetimizde eş vakitli, birinci evvel süreksiz barınma muhtaçlıklarını, çadır kentlerimizi, buradan konteyner kentlere geçişi ve eş vakitli olarak TOKİ’mizle 11 vilayetimizde inşaat sürecini yürütüyoruz. İnşaatı da yaparken orada vilayetlerimizin demografık yapısı, kültürü, sosyolojisi, oradaki gereksinim neyse o muhtaçlığı giderecek anlayışla eş vakitli 11 vilayetimizde çalışıyoruz. İnşallah ayın 13’ünde de Malatya’da Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, vatandaşlarımızın takviyeleri ve dualarıyla temellerimizi atmaya devam edeceğiz. Burada da kelam verdiğimiz üzere konutlarımıza sizleri en süratli halde yerleştireceğiz.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir