Azerbaycan’ın temsilcilik adımı Filistin’de memnuniyetle karşılandı

Gündem Nis 01, 2023 Yorum Yok
AA

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, Azerbaycan Dışişleri Bakanı CeyhunBayramov ile Ramallah’taki bakanlık merkezinde bir ortaya geldi.

Görüşmede Filistin topraklarındaki son gelişmeler ile İsrail’in ihlallerini ele alındı.

Bayramov, burada yaptığı konuşmada Azerbaycan’ın iki devletli tahlil seçeneğini ve başşehri Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulmasını desteklediğine söz etti.

Ayrıca Bayramov, Azerbaycan’ın Filistin’de yıl içerisinde bir diplomatik temsilcilik açacağını söyledi.

Filistinli Bakan Maliki ise “İsrail, Apartheid rejimi ve ırkçılığa dayanan sömürgeci, yerleşimci işgal projesini sürdürüyor” dedi.

Azerbaycan’ın adımı Filistin’de memnuniyetle karşılandı

Bayramov’un diplomatik temsilciliğin açılışı için yapacağı ziyareti beklediğini belirten Maliki, “Bu karar Azerbaycan Cumhuriyeti ile kültür, turizm, eğitim, bilimsel araştırma ve kalkınma üzere birçok alanda işbirliğini artırmakta ve iki ülke ortasındaki ilgilerin ortak çıkar alanlarında güçlendirilmesine katkı sağlamaktadır” dedi.

İki ülke ortasındaki yeterli münasebetlere değinen Maliki, Azerbaycan’ın ülkesinde açma kararı aldığı diplomatik temsilciliğin büyükelçilik seviyesine yükseltilmesini umduğunu da kaydetti.

Maliki, Filistin ile Azerbaycan’ın kardeşlik ve dostluğa dayalı ilgilere, halklarının misal tarihi, dini ve kültürel kıymetlere sahip olduğunu kelamlarına ekledi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir