Atatürk’ün doğduğu meskenin bahçesinden alınan toprak, Türkiye’de

Gündem May 18, 2023 Yorum Yok
DHA

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında; Ulu Lider Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’teki meskeninin bahçesinden alınan toprak, ‘Atatürk’ü Anma ve Barış Koşusu’ için Edirne’den Yunanistan’a açılan İpsala Hudut Kapısı’na getirildi.

Türk bayrağına sarılı toprak, Edirne’nin İpsala Hudut Kapısı’nda atletlere teslim edildi.

“Bunun sorumluluğu büyük”

Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, barış koşusu üzere manalı bir faaliyetin kesimi olmaktan gurur duyduğunu belirterek, şöyle konuştu:

Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışı, tüm noksanlıklara ve aksiliklere karşın; çetin gayret sonucunda kazanılan bir savaşın ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kıvılcımı olmuştur. Kurtuluş Savaşı, bu uğraşın ismi; Mustafa Kemal’in önderliğindeki ulu ve Gazi Türkiye Büyük Millet Meclisi de bu çabayı yaşatan büyük Türk milletinin kalbidir. 19 Mayıs, gençlere armağan edilmiştir. Bunun sorumluluğu da büyüktür. Şehitler verilerek büyük fedakarlıklarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti, sizlere emanettir. Bu emaneti korumak, daha uygun noktalara ulaştırmak ve sizden sonraki gelecek kuşaklara sarsılmaz halde bırakma; sizin esas misyonunuzdur.

“Yolunuz açık olsun”

Büyük Atatürk, ‘vatanını en çok seven, misyonunu en uygun yapandır’ diyerek, bu vazifenin ifasındaki hareket stilini da açık bir biçimde tanımlamıştır. Eğitim hayatınızda, çalıştığınız iş kollarında en düzgününü hedefleyerek ve yaparak hatta yapmaya da uğraş ederek bu emanete sahip çıktığınızı göstereceksiniz. Unutmayınız ki; büyük Atatürk, ‘benim tüm umudum gençliktedir’ demiş ve bu kutsal vazifesi sizlere vermiştir. Bugün çok bedelli bir faaliyete başlıyorsunuz. Yolunuz açık olsun. Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci fidanını ve birinci adımını anacağımız 19 Mayıs’a kadar dökeceğiniz her bir damla ter için size minnettarız. Bu vesileyle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Ulusal Caba’nın tüm kahramanlarını hürmet ve minnetle anıyoruz.

Atatürk’ün doğduğu konutun bahçesinden alınan toprak

“Buradayız, birtakım şeylerin farkındayız”

İpsala Kaymakamı Ömer Sevgili ise şunları söyledi:

35 yıldır devam eden ‘Atatürk’ü Anma ve Barış Koşusu’nun her bir adımı, bir mana tabir ediyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu meskenin bahçesinden alınan toprağın, Türk bayrağına sarılması çok değerlidir. Atatürk’e gösterilen hürmetin, gençlere gösterilmesinin en tesirli usullerinden bir adedidir ve alınan toprağın, başkonsolosluğumuzun koordinesinde buraya getirilip, kıymetli genç, dinamik atletlerimizin eşliğinde 737 kilometre, geçen sene 55 saatte koşmuşlar, çok değerlidir. Buradayız, birtakım şeylerin farkındayız, geçmişi, tarihi, kültürü biliyoruz. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teslim edilecek

Daha sonra koşuya katkıda bulunanlara plaketleri takdim edildi.

Koşu, Kaymakam Sevgili’nin tabanca atışıyla başladı.

Atatürk’ün konutundan alınan toprak, atletler tarafından 737 kilometre yol koşularak 18 Mayıs’ta Ankara’ya ulaştırılacak, 19 Mayıs’ta ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teslim edilecek.

Öte yandan, teslim edilen topraklardan bir ölçüsü Samsun’a gönderilecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir