Antakya NATO Çadır Kenti hizmete açıldı

Genel Nis 24, 2023 Yorum Yok
DHA

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen iki sarsıntının akabinde NATO’nun kararıyla 8 bin kişilik barınma imkanı sağlayan yetenek paketi, depremzedelerin hizmetine sunulmak üzere Türkiye’ye tahsis edildi.

Bu kapsamda Ulusal Savunma Bakanlığı’na bağlı Lojistik Genel Müdürlüğü uyumunda Antakya’da üretimine başlanan 2 bin 400 kişilik Antakya NATO Çadır Kenti, 8 günlük çalışmanın akabinde tamamlandı.

YKS ve LGS’ye hazırlanan öğrencilere tahsis edilen çadır kentte, 8 öğrencinin kalabileceği çadırlar eksi 32 derece ile 49 dereceye güçlü, ısıtma ve soğutmanın yanı sıra yangın algılama sistemi ile donatıldı.

Müzik, fotoğraf ve spor faaliyetlerinin de yapılabileceği çadır kentte, öğrencilere, ülkenin dört bir yanından gelen öğretmenler tarafından hızlandırılmış eğitim programı başlatıldı.

Çadır kentin açılış merasimine, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Yüksek Müttefik Kumandanı Orgeneral Christopher G. Cavoli ile Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler katıldı.

“Özverili yardımlarından ötürü çok teşekkür ediyoruz”

Açılış konuşmasını yapan Ulusal Savunma Bakanlığı Lojistik Genel Müdürü Veysel Uyar, bölgedeki depremzedelerin beslenme, barınma ve sıhhat imkanlarının sağlanması gayesiyle çalışmalara başladıklarını belirterek, “NATO tarafından sarsıntının en çok etkilediği vilayetlerden Hatay’da 8 bin kişilik çadır kent kurulması karar alınmıştır. 9 Şubat tarihinde NATO’nun en değerli yeteneklerinden biri olan ‘Yetenek Paketi 156’ kararı burada alınmıştır. Tüm müttefiklerimize süratli tepki ve özverili yardımlarından ötürü çok teşekkür ediyoruz.

Yetenek paketinin tüm bileşenleri, zelzelenin birinci anından sonra Toronto’dan ülkemize nakledilmiştir. Çadır kent konseyimi emeliyle 125 bin metrekare alan çok kısa müddette kuruluşa hazır hale getirilmiştir. NATO’nun yalnızca güvenlik krizlerinde değil, doğal afetlerde de kabiliyeti tescil edilmiştir. Bugün 2 bin 400 kişilik çadır kentin açılışını yapıyoruz. Ayrıyeten İskenderun’da 1600, Defne’de de 4 bin kişilik çadır kent konseyimi devam ediyor” diye konuştu.

“Herkesi tebrik ediyorum”

NATO Yüksek Müttefik Kumandanı Orgeneral Christopher G. Cavoli ise sarsıntının yarattığı tahribatın üzücü olduğunu, Türkiye’nin yaralarını sarma kabiliyetinin takdire şayan olduğunu belirterek, “İttifakımız, güçlü bir müttefik olarak Türkiye’yi bünyesinde barındırmaktan memnunluk duymaktadır. Türkiye, yaklaşık 10 hafta evvel 2 felaketi ve devamında da sayısız artçı zelzelesi yaşadı. İttifakımız bir takım olarak buraya yardım elini uzattı.

Amerika Birleşik Devletleri, İncirlik Üssü’ndeki işçisi ve Türk askeriyle el ele vererek, durmaksızın bu yaraları sarmak üzere çalışıyor. NATO bu manada sahra hastanelerini, işçisini, çadır ve besin imkanlarını seferber etmiştir.

Türkiye’nin muhtaçlık duyduğu şeyleri, sağlamaya devam edeceğiz. Bu bizim için bir ödev ve tıpkı vakitte bir onurdur. Bu kampı ve öbür kampları inşa etme hedefiyle çaba gösteren herkesi tebrik ediyorum” dedi.

“Buradaki çalışmalarda büyük bir azim ve kararlılık var”

Bakan Akar da 6 Şubat’ta yaşanan felaketin akabinde yardım gönderen herkese şükranlarını sunduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Felaket çok büyük bir alanı kapsadı. 13- 14 milyon vatandaşımız etkilendi. Devletimiz birinci andan itibaren vatandaşının yardımına koştu. Devletimiz de yalnız değildi; 85 milyon vatandaşımız da devletinin yardımına koştu. Asil Türk milleti, depremzede vatandaşlara yardımcı olabilmek için ne buldularsa; TIR’larla buraya gönderdi.

85 milyon vatandaşımız, elinden ne geliyorsa buradaki acıyı paylaşmak için depremzedelerle hemhal oldu. Onlara şükranlarımı sunuyorum. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm bakanlarımız, tüm valilerimiz ve çok sayıda belediyemiz burada ellerinde ne varsa ortaya koydu. 15 bin kamyon moloz taşınıyor bir günde. Buradaki çalışmalarda büyük bir azim ve kararlılık var.”

“Arkadaşlarımız pijamalarıyla konutlarından çıkıp birliğine koştu”

Bakan Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin de zelzelenin birinci anından itibaren depremzedelerin yardımına koştuğunu belirterek, “Depremzede silah arkadaşlarımız bile terlikleriyle, pijamalarıyla konutlarından çıkıp, birliğine koştu. Tüm bölge, 2’nci Ordu bölgesiydi ve kumandanımız da saat 04.45’te makam odasındaydı. Hızla raporları aldı.

Gerekli talimatları verip, 5.45’te birinci arama- kurtarma grubunu karargah kapısından çıkardı. Mehmetçik çok azimli ve kararlı bir çalışma sergiledi. Hava ve Deniz Kuvvetlerimiz de hava ve deniz koridorlarını kurmak suretiyle batıdan doğuya yanlışsız arama- kurtarma çalışanı ve gereçlerini gönderdi. Deniz yoluyla büyük iş makinelerini bölgeye ulaştırdı. Hasta ve yaralılarımızın tedavisi için de süratli bir formda batıya nakli gemilerimizle sağlandı” diye konuştu.

“Geleceğimiz bizim için önemlidir”

Dost ve müttefik devletlere teşekkürlerini ileten Bakan Akar, 90’dan fazla ülkenin yardım için ulaştığını belirterek, şöyle konuştu:

“Arama- kurtarma timlerinin bölgeye ulaşması acildi. En değerli sorunumuz, Hatay’da ortam ve kaideler çok zordu. Havalimanımız da sarsıntıdan etkilenmiş ve pist kullanılamaz hale gelmişti. Hal bu türlü olunca tüm hava ulaşımımızı helikopterlerle yapmak zorunda kaldık. Çok şükür o günleri büyük bir azimle atlattık ve şu anda tüm gücümüzle bölgedeki çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. NATO’nun bu hususta takviyesi çok kıymetliydi.

Bu mevzuyu sahiden değerli bir halde takip etmek suretiyle her türlü uğraşı gösterdiler ve şu an buradaki eser ortaya çıktı. Burası elektrik, su, ısıtma ve soğutma, duş, geniş ortak alanları ve barınma alanlarıyla kıymetli bir imkana sahip. Hızlı bir uyum sonucu 8 bin öğrencimizin barınma alanı ortaya çıktı. Çadır kentin, buradaki hayatın sürdürülmesinde değerli bir katkı sağlayacağını görüyoruz.

İçişleri Bakanlığı ve Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın burada kıymetli katkıları oldu ve bize her türlü dayanağı sağladılar. Bilhassa Ulusal Eğitim Bakanlığı, burada hizmet verecek öğretmenlerimizin atamalarını ve tayinlerini süratli bir formda yaptı. Bu imkanları en tesirli halde kullanmak istiyoruz. En büyük yatırım, gençliğe yapılan yatırımdır. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimize en tesirli formda dayanak olmak istiyoruz. Geleceğimiz bizim için değerlidir. Elimizden geleni bugüne kadar yaptık, bundan sonra da devam edeceğiz.”

Konuşmaların akabinde açılış kurdelesini kesen Bakan Akar, Orgeneral Cavoli ve beraberindeki heyet, çadır kentteki derslikleri gezdi. Bakan Akar ile Orgeneral Cavoli, bir derslikte sıraya oturup, bir mühlet sohbet etti.

Bakan Akar ve beraberindeki heyet, daha sonra çadır kentte kalan öğrencilerle iftar yaptı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir