Amasya’da süt kuzularının anneleriyle buluşma anı

Genel Nis 06, 2023 Yorum Yok
AA

Amasya’daki Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı Gökhöyük Tarım İşletmesi’nde her yıl şubat ayının ortasında başlayıp nisan ayına kadar devam eden kuzu doğumlarında yetiştiriciler, tatlı bir telaş yaşıyor.

Anneden ayrılıyorlar

Doğum yapan ya da yapmak üzere olan koyunların itinayla bakıldığı işletmede, ağıllar dünyaya yeni gelen kuzuların sesleriyle doluyor.

Doğumdan bir mühlet sonra kuzuları ot ve saman üzere yemlere alıştırmak için annelerinden farklı ağıllara alan yetiştiriciler, koyunları ise meraya otlatmaya götürüyor.

Birbirlerinin seslerini duymaları yetiyor

Koyunların ağıllara yaklaşmasıyla birbirlerinin sesini duyan anne ve yavruları ortasında heyecan başlıyor.

Ağıl kapılarının açılmasıyla binlerce kuzu, süt emmek için annelerini bulmaya çalışıyor.

Kuzuların meradan dönen anneleriyle dakikalar içinde buluşması, ortalarındaki bağı anlatan duygusal imgelere sahne oluyor.

Yaz periyoduna kadar sürüyor

Kokusu ve sesinden tanıdıkları annelerini bulunca çabucak emmeye başlayan kuzuların buluşması, yaz devrine kadar sürüyor.

Koyun ile kuzusunun, binlerce hayvanın bulunduğu sürüde dakikalar içinde birbirini bulması dikkati çekiyor.

Bafra ırkı koyun üretimi

Gökhöyük Tarım İşletmesi Müdürü Muhammet Altıparmak, gazetecilere, TİGEM’e bağlı işletmelerinde, Sakız ve Karayaka ırkı melezlemesi olan Bafra ırkı koyun ürettiklerini söyledi.

Bafra ırkı koyunların yüksek döl ve süt randımanına sahip olduğunu ve et kalitesinin çok uygun olduğunu söz eden Altıparmak, şunları kaydetti:

“6 bin kuzunun üzerinde doğumlarımız gerçekleşti”

Geçen yıl ağustos ayında 3 bin 800 koyuna koç katmış bulunmaktayız. Ocak ve şubat aylarında 6 bin kuzunun üzerinde doğumlarımız gerçekleşti. Kuzularımızda yüzde 70’lik ikizlik oranı, 3 dördüzümüz ve 1 de altız kuzumuz meydana geldi. Bu kuzularımızın birinci doğduğu andan itibaren anne eli şefkatiyle bakımlarını yapmaktayız. Üç ve beşinci günden sonra ferdi bölmelerin akabinde 5’li ve 10’lu kümeler oluşturularak sürü kabiliyetine alıştırmaktayız. Sonrasında anneleriyle kuzular bir ortada bir 10 gün daha bir arada tutulduktan sonra anne ve kuzuları başka bölmelere alınarak üç öğün beslemesine geçilmektedir.

90 gün bir ortada kalıyorlar

Altıparmak, koyunların yine yavrularıyla buluştuktan sonra 75 ile 90 gün ortasında bir ortada kaldıklarını, daha sonra kuzuları, koyunları birbirinden ayırdıklarını anlattı.

Kuzuların ve koyunların birbirlerini koku ve sesleriyle bulduğunu belirten Altıparmak, “Yaklaşık 2-3 dakika içinde bütün anne ve kuzular birbirleriyle buluşmaktadır. Sonra, karnı doyduktan sonra kendisiyle yan yana yürüyüp, merada dolaşmaktadır. Kuzu doğumlarımız ocak ve şubat aylarında tamamlandı, 6 bin kuzunun üzerinde doğumumuz gerçekleşti.” tabirlerini kullandı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir