Altay Bayındır: Her maç çok değerli

Spor Haberleri Nis 01, 2023 Yorum Yok

Fenerbahçe kaptanı Altay Bayındır, FB TV’de yayınlanan Günün Röportajı programında açıklamalarda bulundu. Genç file bekçisi, derbi müsabakası öncesi kadrodaki son durumu aktardı.

“Her maç çok önemli”

Altay Bayındır, derbi maçına hazırlandıklarını söyledi.

“Hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Ulusal grup ortası vardı. 1 galibiyet, 1 yenilgi aldık. İkinci maçta uygun bir rakiple oynadık. O düzeyde her grup güzel oyunculardan kurulmuş oluyor. Ortadan sonra tekrar döndük. Özledik. Hafta sonu oynayacağımız derbi maçının hazırlıklarını yapıyoruz. Hocamız da toplantıda belirtti. Bizim için hiçbir maçın bir başkasından farkı yok. Bu süreçte her maçın değeri final niteliğinde. Her maç çok kıymetli, âlâ konsantre oluyoruz, âlâ çalışıyoruz.”

“Maçların gruplara nazaran ayrımı yok”

Altay, derbinin havasının farklı olduğunu belirtti.

“Her maçı maçtan evvel başımızda oynayarak, teknik ve taktik manada gerekli her şeyi konuşarak ilerliyoruz. Maçların ekiplere nazaran ayrımı yok. Alışılmış ki derbinin havası ne olursa olsun daha farklıdır; hem taraftarlarımızın hem de herkesin gözünde. Biz profesyonel oyuncular için her maç çok değerli ve pahalı. Bunun şuurundayız. Her maçın zorluğu farklı. Bizim için en alt sırada oynayan kadro ya da en üst sırada olan kadro ya da orta sıradaki grubun birbirinden farkı olmaz.”

“Bu düzeyde oynanan her maç düzgün konsantre olunması, güzel odaklanılması gereken düzeydeler. Biz de bunu yapıyoruz. İnşallah Alanya’dan aldığımız üzere buradan da galibiyet sonucuyla ayrılırız.”

“Çok âlâ bir havadayız”

Takımın çok uygun bir havada olduğunu söyleyen Altay, şu açıklamayı yaptı:

“İyi bir halde gidiyoruz. Moral bir oyuncunun özgüveninin yüksek olması için çok değerli. Kazanmak çok değerli. Kazanınca özgüvenin artıyor, kadronun memnunluğu, bir sonraki maça bakış açısı, hafta içi antrenmanları… Profesyonel oyuncuların kazansalar da kaybetseler de bakış açısı değişmeksizin her vakit alanda düzgün konsantre olarak çaba vermeleri, idmanlarını yapmaları ve bir sonraki maça odaklanmaları gerekiyor. Biz de bunu yapıyoruz.”

“Çok düzgün bir havadayız. Kadro içinde herkes keyifli, sevinçli, olumlu. Elimizden geleni son ana kadar bu maçtan sonrası için de yapacağız, birlikte çabamızı devam ettireceğiz. İnşallah sonu hoş olur.”

“Takımdaşlığımız pek iyi”

Herkesin müspet ve sevinçli olduğunu aktaran Altay açıklamalarına şu formda devam etti:

“Milli orta birbirimizi özlememize vesile oldu. Hoş bir arkadaşlığımız var. Herkes olumlu, birbiriyle konuşur. Herkes müspet sevincini ve gücünü gruba yansıtır. Bu her kadroda oluşturulması istenen bir havadır. Çok şükür ki biz bu havayı yakaladık. En büyük muvaffakiyetler zati en hoş arkadaşlıklardan gelir, arkadaşın için çaba verirsin. Daima olumlu düşünürsün grup için ve onun için. Ya da onun yaptığı bir yanılgıyı telafi etmek için çaba edersin. Bunlar çok değerli şeyler, bir ekibin olmazsa olmaz kesimleri. Şu anda ekibimizde mevcut durumda bunu yaşayabildiğimiz için çok memnunum.”

“Herkes olumlu ve sevinçli. Takımdaşlığımız çok düzgün. Kıymetli olan doğal ki bunları olumlu anamda alana yansıtmak. Herkes güzel konsantre olduğunda, herkes bakış açısını tek istikamete çevirdiğinde esasen hoş sonuçlar aldık. Hoş sonuçlar nasıl alınır bunu biliyoruz. Bu yüzden bu birlikteliğimiz her vakit âlâ ve daha âlâ olarak devam ediyor. İnşallah pazar günü de bu gücümüzü taraftarlarımızla birlikte alana yansıtırsak uygun bir halde ayrılacağımızı düşünüyorum.”

“Hafta sonuna uygun hazırlanarak hoş bir biçimde maçımıza çıkacağız”

Genç kaleci, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Her maçın kıymeti ve kazandığı vakit gelen yararlar, özgüven, puan manasında çok büyük oluyor. Gücü de çok fazla oluyor. Biz de bu gücün neler getirdiğini bildiğimiz için hafta sonu elimizden geleni yapacağız. Olağan ki bu maçların kıymeti, getirdikleri daha farklı bir özgüven veriyor, daha âlâ hissediyorsun. Ancak hiçbir vakit da ne olursa olsun rehavete kapılmamak lazım. Âlâ bir gidişat yakaladık fakat her maç kritik ve değerli.”

“Bir hafta kazanıyorsun ve ondan sonraki hafta kazandığın maç geride kaldı. Sonraki gün idmana geldiğinde büsbütün önündeki maça odaklanmış biçimde oynaman gerekiyor zira kazanarak gittiğin vakit o motivasyon ve odağı kaybettiğin vakit ve başka maça yansıtamadığın vakit yer yer sorunlar yaşayabiliyorsun. Bunun önüne geçmek ismine odağımızı yüksek tutup, güzel konsantre olup hafta sonuna âlâ hazırlanarak hoş bir formda maçımıza çıkacağız.”

“Her maçın hazırlığı benim için aynı”

Her maça birebir halde hazırlandığını söz eden Altay Bayındır, şunları söyledi:

“Her maçın hazırlığı benim için birebir. Kimi maçların gücü daha farklı oluyor. Aslında alana giderken motivasyonunu, farklı hazırlıklarını sergilememiş olsan da alana giderken ya da alana birinci adımını attığında gelen coşku seni odak noktana çabucak itiyor. Bende derbilere hazırlanırken rastgele bir değişiklik olmuyor. Her maçta bir hazırlığım natürel ki oluyor. Kendime nazaran hazırlıklarım oluyor. Maçtan evvel, toplantıdan evvel maçı daima düşünürüm, daima maçı oynarım neler olabilir diye. Maç anında alana çıktığın vakit dışarıdan birtakım kolay gözüken şeyler saha içinde değişik olabiliyor.”

“Bazen istediğin üzere gitmeyebiliyor, bazen geri düşebiliyorsun ya da öne geçtiğinde onu korumak… Hepsi farklı şeyler. Ben katiyen çok güzel, sağlam bir mental gücün olması gerektiğine inanıyorum. Gidişat neyi gösterirse göstersin rehavete kapılma yaşamadan alanda maçın son düdüğüne kadar birebir konsantrasyonda ve odak noktasında kalabilmek çok kıymetli profesyonel bir sportmen için.”

“Futbol, yalnızca futbol değil”

Futbolun yalnızca futbol olmadığını belirten Bayındır, şu açıklamayı yaptı:

“Kayseri deplasmanında yaşananlar anlıktı. Geriden gelen konuşmalardı, sarsıntıdan sonraydı ve hepimiz, ülkece hassasız ki depremzede kardeşlerimizle görüştük, konuştuk… Aslında hayatta daha kıymetli, daha kıymetli farklı şeyler de var. Bir insanın ömrü, hayatı!”

“Yani çok daha farklı bedel verilmesi gereken şeyler var ve beşerler kimi şeyleri kaybettiğinde değil de elindeyken pahasını bildiğinde elindeki şeyler her vakit daha hoş oluyor. Bu türlü bir devri geride bırakıp Kayseri’ye gittiğimizde ki biz her maçta birçok şey duyuyoruz. Bakış açısını bilemiyorum; rekabet, rakip takım… Evet, kazanmak fakat olay bu değil. Bazen o denli bir düzeyde oluyor ki olay insanlıktan büsbütün çıkmış hal alıyor. Futbol, yalnızca futbol değil. Daha farklı bir konsept ve bakış açısı çok farklı, bilhassa de bizim ülkemizde bu çok farklı bir konseptte.”

“Çok memnunum, çok hoş bir süreç”

Sözleşmesinin uzatılması hakkında ise Altay Bayındır, şu görüşü paylaştı:

“Çok memnunum. Bekliyordum açıkçası. Mutlaka alakasız şeyler daima yazılıp çizilen şeyler oluyordu. Ben izlediğim ya da takip ettiğim için değil, bir takım ilgileniyor ve birtakım şeyleri benimle paylaşıyor. Oradan bildiğim kadarıyla konuşuyorum. Zira her şeyi takip edemeyiz. Her insanın fikir sahibi olup bildiği ya da bilmediği şeyler konusunda bir yorumda bulunmasından ötürü çok fazla takip edemiyorsun.”

“Çok memnunum, çok hoş bir süreç. Mukavelemizi 4 yıl daha uzattık. Geride bıraktığım bir dört yıl var. Şu an dördüncü yılımın içerisindeyim. Acı tatlı çok şey yaşadım. Çok farklı hocalarla birlikte çalıştım. Burası farklı bir dünya.”

“Sevinci, hüznü, memnunluğu çok üstte yaşayan, çok hisli, çok duygulu… Benim bakış açım farklı yani olumlu manada farklı. Hoş bir bakış açım var. Ne olursa olsun ben olumsuzluk da yaşasam, tenkit de alsam… burası benim için farklı bir bakış açısı, seviyorum. Ancak bir kadronun, bir topluluğun memnunluğu, başarısı için orayı kaosa sürüklemektense her vakit o kaostaki olayları çıkarıp olumlu manada bizim yapmamız gereken şeyler muhakkak: çalışmak, alana çıkmak ve uğraş etmek!”

“Taraftarlarımızın bize maçın sonuna kadar takviye vermelerini istiyoruz”

Taraftarların kendilerine dayanak olmalarını isteyen file bekçisi, şöyle konuştu:

“Her hafta olduğu üzere çok değerli bir maça çıkacağız. Taraftarlarımıza aslında stadı dolduracaklardır, bunu söylemeye gerek yok, her maçta geliyorlar. Lakin bizler için en değerlisi gidişat ne olursa olsun daima birlikte kalmak, maçın sonuna kadar birlikte herkesle omuz omuza çaba vermek. Bizler alanda oyuncu kümesi olarak olumlu manada elimizden geleni sonuna kadar yapacağız. Lakin dediğim üzere maç içinde gidişat ne olursa olsun taraftarlarımızın da bize maçın sonuna kadar takviye vermelerini istiyoruz.”

“Oyuncular tahminen robot üzere gözükebilir ancak oyuncular alandayken birtakım şeyleri duyabiliyor, hissedebiliyor ve olumlu manada bir paha, bir dayanak aldığı vakit da onu alana yansıtabiliyor. O yüzden benim taraftarlarımızdan ricam maçın sonuna kadar daima birlikte bizler alanda savaşacağız, onlar da tribünde ellerinden geldiğince bizi desteklesinler.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir