AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten NATO’ya üye olan Finlandiya’ya tebrik

Gündem Nis 06, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Türkiye’nin onayı ile Finlandiya, artık NATO üyesi…

Finlandiya’nın NATO üyeliğini onayladığına dair doküman, Türkiye tarafından 1949 tarihli Kuzey Atlantik Antlaşması’nın saklayıcısı ABD’ye teslim edildi.

İsveç ile birlikte müracaatta bulunan İskandinav ülkesi, 31’inci üye olarak ittifaktaki yerini aldı.

Finlandiya’ya tebrik, İsveç’e mesaj

Gelişmenin akabinde toplumsal medya hesabından açıklamada bulunan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Finlandiya’yı tebrik etti.

İsveç’e de değinen Çelik, terörle çaba gerekli düzenlemeleri hayata geçirmeleri halinde tıpkı sürecin işleyeceğini belirtti.

“İsveç de terörle çabada gerekli düzenlemeleri hayata geçirmesi halinde birebir süreç işleyecek”

Çelik, şu tabirleri kullandı:

Finlandiya’yı NATO’ya üyeliği sebebiyle tebrik ediyoruz. Finlandiya’nın NATO’ya iştiraki sürecinde Türkiye’nin izlediği sistem, savunma muahedesinin kurucu pahalarını temel almıştır. Türkiye demokratik kıymetlere dayanan savunma prensiplerine vurgu yapmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tabir ettiği üzere, Türkiye’nin NATO’ya birtakım yeni üyelik taleplerine onay vermesi, bu ülkelerin terörle çaba konusunda kâfi önlemleri almalarını gerektirmektedir. NATO’nun genişlemesinin prensipler temelinde olması temeldir.

Bir savunma örgütü olan NATO’ya üye olacak ülkelerin terör konusundaki tavırlarının net ve somut olması gerekir. Gerçekten Finlandiya’nın gerekli önlemleri alması sonucunda Türkiye bu ülkenin NATO üyeliğine onay vermiştir.

İsveç’in de terörle çaba konusunda gerekli düzenlemeleri hayata geçirmesi ve taahhütlerini yerine getirmesi halinde birebir ilkesel süreç işleyecektir. Terörle çaba için atılacak adımlar net ve somut olmalıdır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir