Ahmet Misbah Demircan: Bu türlü bir felaketin altından fakat Türk milleti kalkar

Magazin Mar 31, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Merkez üssü Kahramanmaraş olan sarsıntıların akabinde yaralar süratle sarılmaya başlandı.

Geniş bir coğrafyada hissedilerek 11 ili enkaza çeviren zelzelelerde, yıkılan binlerce bina 50 binin üzerinde vatandaşlara mezar oldu.

Üzerinden bir ayı aşkın müddet geçen asrın felaketinin akabinde, hayat yavaş yavaş olağana dönmeye başladı.

Depremin birinci gününden beri bölgede bulunan Gazeteci Adem Metan, Adıyaman’da Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ile bir ortaya geldi.

“Sizi burada şaşırtan şey ne oldu”

Üç devir Beyoğlu Belediye Başkanlığı yapan Demircan, Metan ile yaptığı röportajında bölgedeki son durumu kıymetlendirdi.

Adem Metan’ın “Siyasette çok deneyimli bir isimsiniz. İstanbul’un en değerli ilçelerinden birinde belediye başkanlığı yaptınız. Yani aslında devletin gücünü 3 aşağı 5 üst iddia edebilen, ölçeklendirebilen bir insansınız. 11 tane kentin sarsıntıda ağır yara alması sonrasında sizi burada şaşırtan şey ne oldu?” sorusunu yanıtlayan Demircan, şu tabirleri kullandı:

“Böyle bir felaketin altından fakat Türk milleti kalkar”

Bizim milletimiz, itiraf edeyim ki bu türlü büyük bir millet, hani bazen hamaset üzere gelir. Hayır, bu türlü bir millet yok. O denli aktı geldi ki şaşırdım, milletimizi burada tanıdım. Devletimizin gücünü milletten aldığı gücünü burada gördüm, Binler aktı buraya, isimsiz o kadar çok kahraman var ki.

İnanılmaz, mesela bir toplumsal market kuruyoruz bir tane seçkin abi var, muratla birlikte. Bunlar aslında avukat bu işlerle hiç alakaları yok. Burada tır kullandı, otomobillerin üzerinde teknik adamlık yaptı. Beşerler çılgınlar üzere buraya, Adıyamanlılarla kucaklaşmaya onlara takviye olmaya geldiler.

Ve bu samimiyet herkese geçti. Vatandaşımızın buraya yönlendirdiği yardımı, insan gücünü koordine ettik. Ve bu tedaviyi, devletimiz çok güçlü zira bu türlü bir milleti var. 

Ve aslında şunu söyleyebiliriz; Bu türlü bir felaketin altından lakin Türk milleti kalkar, Türk devleti kalkar. Fakat bizim milletimiz kalkar.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir