Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Diyarbakır annelerini ziyaret etti

Gündem Nis 02, 2023 Yorum Yok
AA

Diyarbakır annelerinin, kentte HDP vilayet binası önündeki oturma aksiyonu devam ediyor.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, evlatlarının yolunu gözleyen aileleri ziyaret etti. Annelerle sohbet eden Bozdağ, karanfil dağıttı.

“Asil ve dik duruş”

Burada açıklama yapan Bakan Bozdağ, “Diyarbakır annelerinin bu onurlu asil ve dik duruşu bütün millete örnek olacaktır.” dedi.

“Analar ayağa kalktı, işe el koydu.” ifadesini kullanan Bozdağ, anaların ayağa kalkışının karşısında terör örgütlerinin de duramayacağını, onların yularını elinde tutan ülkeler ve karanlık güçlerin de duramayacağını kaydetti. Bozdağ, şöyle konuştu:

“İnşallah onlar da yavrularına kavuşacak”

Biz insan haklarıyla ilgili samimi, hak ihlali olan kim varsa onların hakkını ayrımsız kim arıyorsa biz onlarla beraberiz. Çocukların hakkını kim arıyorsa biz onlarla beraberiz. Bayanların hakkını kim arıyorsa biz onlarla beraberiz.

Ama bu türlü isimler kullanarak yalnızca teröristlerin ve terör örgütlerinin hedeflerine hizmet edenlerin isimlerine bakarak biz onlarla birlikte olmadık. Bundan sonra da olmayız

Diyarbakır anneleri, nitekim terörle, insanlık dışı yol ve formüllerle konutundan, okulundan, yuvasından, işinden, anasından, babasından, ailesinden, kardeşlerinden koparılıp vefata götürülen, dağa götürülen, yavrularının acısıyla, hasretiyle yanıyorlar ve bu hasret ve acıyla yavrularına kavuşmak umuduyla, dileğiyle de onurlu ve büyük bir çabayı başlattılar.

2019’dan beri de bu çabayı anlı ak, başı dik bir biçimde yürütüyorlar. 39 aile bu uğraş sonucunda evladına kavuştu. Kalan aileler 307 aile de evlatlarını bekliyor.

İnşallah onlar da bu gayretin sonunda yavrularına kavuşacak, hasretleri dinecek, yeniden konutunda, okulunda, yuvasında, ağırlama ve onlar için telaşlanma, heyecanlanma, imkan ve fırsatını bir defa daha bulacaktır.

“Terör örgütü bu pak çocukları kullanma çabası içerisinde”

Burada gözü yaşlı anneleri görmek ve onların hasretini dinlemek nitekim beni ziyadesiyle etkiledi. Dinlediğim aileler; 12 yaşında dağa götürülen çocuğundan, ortaokuldayken dağa zorla kaçırılandan, TEOG imtihanına giderken dağa kaçırılan yavrusundan, üniversitede eğitim alırken dağa zorla götürülen evladından bahsediyorlar.

Yani çocuklar 12 yaşında hem erkek çocuğu hem kız çocuğu, 12 yaşında, 14 yaşında, 13 yaşında, 17 yaşında, 16 yaşında çocuklar var. Büyük bir kısmı lise ve ortaöğretimde olan bu gençleri, çocukları, bir kısmı da üniversite eğitimi görenleri ya kandırarak ya da zorla öbür prosedürlerle ikna ederek terör örgütü teröristleri ortasına katmak için dağa götürüyorlar.

Ve bu gençlerin eğitim hayatı bitmiş durumda. İçinde hastalar var. Bir anne söyledi; ‘Yüzde 70 hasta, daima kan veriyordum’ diyor. Hasta olanlar da var. Onlar da maalesef terör örgütü tarafından dağa kaldırılmış durumda ve terör örgütü kendi hedefleri için bu saf çocukları kullanma çabası içerisinde.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir