ABD’den Türkiye’ye tahıl koridoru teşekkürü: Güçlü bir formda destekliyoruz

Gündem May 19, 2023 Yorum Yok
AA

Karadeniz Tahıl Koridoru Muahedesi’nin müddetinin uzatıldığı açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ülkemizin çabaları, Rus dostlarımızın dayanağı ve Ukraynalı dostlarımızın katkılarıyla mutabakatın 2 ay daha uzatılmasına karar verildi. Global besin tedarik zincirlerinin kesintisiz işlemesi, bilhassa gereksinim sahibi ülkelerin tahıla ulaşımının kolaylaştırılması bakımından hayati kıymete sahip bu kararın tüm taraflara iyi olmasını diliyorum” sözlerini kullanmıştı.

ABD’den teşekkür

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, günlük basın toplantısında Karadeniz Tahıl Koridoru Mutabakatı’na değinerek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasını memnuniyetle karşılıyoruz. Daha evvel de belirttiğimiz üzere Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye’nin global besin ve tahıl fiyatlarını düşük tutmak için gösterdikleri eforları güçlü bir biçimde destekliyoruz” biçiminde konuştu.

Patel, Karadeniz Tahıl Koridoru Muahedesi’nin müddetinin uzatılmasının kıymetine vurgu yaparken Rusya’yı da eleştirdi.

Dünyanın birkaç haftada bir Moskova’ya tahıl koridorunun değerini hatırlatmak zorunda kalmaması gerektiğini söyleyen Patel, şunları söyledi.

Birkaç haftada bir Moskova’ya kelamlarını tutmaları ve insanların açlığını Ukrayna’ya karşı savaşlarında silah olarak kullanmalarına son vermelerini hatırlatmak zorunda kalmamalıyız. Rusya’ya tahılın gereksinim sahiplerine ulaşması için kontrolleri engellemeyi bırakması gerektiğini hatırlatmak zorunda kalmamalıyız. Dünyanın Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’ne muhtaçlığı var.

Rusya’nın Ukrayna ile savaşını sona erdirmesi gerektiğini tabir eden Patel, savaşın sona ermesinin ziraî ticaretin olağana dönmesine ve global besin güvenliğinin kıymetli ölçüde güzelleşmesine imkan sağlayacağını belirtti.

30 milyon tondan fazla tahıl taşındı

Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle yaşanan besin krizi riskinin ortadan kaldırılmasına yönelik Türkiye’nin eforlarıyla oluşturulan tahıl koridorundan geçen tahıl ölçüsü 30 milyon 250 bin tonu aştı.

Devam eden sevkiyat kapsamında Ukrayna limanlarından ayrılan gemi sayısı 951’e ulaştı.

Koridordan geçen tahılların yüzde 40’ı Avrupa’ya, yüzde 30’u Asya’ya, yüzde 13’ü Türkiye’ye, yüzde 12’si Afrika’ya ve yüzde 5’i Orta Doğu’ya taşındı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir