ABD’den Suriye’de İran İhtilal Muhafızları’na operasyon: 8 kişi öldürüldü

Gündem Nis 01, 2023 Yorum Yok
AA

Suriye’nin kuzeydoğusundaki Haseke’de 23 Mart’ta İran’a ilişkin bir intihar insansız hava aracının (İHA) terör örgütü DEAŞ ile uğraş koalisyonuna ilişkin tesise gerçekleştirdiği ve 1 ABD’li kontratlı işçinin öldüğü, 1 kontratlı işçi ile 5 ABD askerinin yaralandığı atağın akabinde bölgedeki hareketlilik sürüyor.

ABD’den hava harekatı

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, ABD askerlerinin konuşlu olduğu bir üsse İHA’yla düzenlenen intihar saldırısına Amerikan ordusunun verdiği karşılık üzerine bilgilendirmede bulundu.

ABD’nin Deyrizor’da İran İhtilal Muhafızları’na bağlı Kudüs Güçleri’ne ilişkin iki tesisi maksat aldığını aktaran Ryder, birinci belirlemelere nazaran 8 örgüt mensubunun öldürüldüğünü söyledi.

Patrick Ryder, 23 Mart’taki İHA taarruzunda yaralanan 6 ABD çalışanının durumunun güzel olduğunu, 2 askerin vazifelerine döndüğünü, 1’nin ise ABD’ye nakledildiğini, 2 ABD askeri ile 1 kontratlı işçinin ise Irak’ta tedavilerinin devam ettiği bilgisini verdi.

İran dayanaklı güçlerin 24 Mart’ta da ABD askerlerinin konuşlu olduğu Deyrizor’daki üsse de roketle atak düzenlediğini hatırlatan sözcü, iki akın sonrasında bu üslerde konuşlu ABD askerlerinin beyin taramasından geçirildiğini ve bunlardan altısında ‘travmatik beyin hasarı’ olarak bilinen beyin sarsıntısı tespit edildiğini lisana getirdi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir