ABD’de bilinmeyen evrakların sızdırılması skandalı büyüyor: Soruşturma başlatıldı

Gündem Nis 12, 2023 Yorum Yok
AA

Geçtiğimiz hafta üzerinde ABD Genelkurmay Başkanlığı’nın arması bulunan Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş, istihbaratın Rusya, İsrail, Kanada, Güney Kore, Çin ve İran nükleer programına ait faaliyetleri dahil kıymetli mevzulara ait askeri ve istihbarat bakımından yeni bilgiler içeren evraklar sızdırılmıştı.

Twitter ve Rus Telegram kanallarında yapılan sızıntıların ABD’nin diplomatik kriptolarının sızdırıldığı 2010 WikiLeaks skandalı ve 2013’te dijital izleme faaliyetlerinin sızdırıldığı Snowden krizi kadar kıymetli olduğu belirtiliyor.

Birçok Amerikalı uzman WikiLeaks ve Snowden ifşaatlarına rağmen yeni sızıntının değerinin paylaşılan evrakların şimdiki bilgiler içermesinden geldiğine işaret ediyor.

Sızdırılan evrakların aslında şubat ve martta Discord ve Telegram üzerinden paylaşıldığı lakin yeni fark edildiği söz ediliyor.

Soruşturma başlatıldı

ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) yapılan yazılı açıklamada, “Savunma Bakanlığı, toplumsal medya sitelerinde dolaşan, zımnî ve yüksek derecede bilinmeyen bilgi içerdiği görülen fotoğraflı dokümanların geçerliliğini incelemeye ve değerlendirmeye devam ediyor. Ulusal güvenliğimize ve müttefiklerimize olan tesirini değerlendirmeye odaklanan kurumlar ortası bir çalışma başlatılmıştır” sözlerine yer verildi.

ABD idaresinin kongrenin ilgili komitelerini bilgilendirdiği tabir edilen açıklamada birebir vakitte idarenin müttefik ülkelerle ile de bağlantıya geçtiği belirtildi.

Adalet Bakanlığının da hususa ait isimli soruşturma başlattığı bilgisi verildi.

Beyaz Saray’a nazaran sızdırılan dokümanların kimilerinin içerikleri değiştirildi

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik İrtibat Koordinatörü John Kirby, evrakların sızdırılması ve toplumsal medyada yayınlanmasıyla ilgiliABD Lideri Joe Biden’ın geçen haftadan itibaren bahse ait aktüel olarak bilgilendirildiğini aktardı.

Kirby, Adalet Bakanlığı’nın kelam konusu sızıntıya yönelik isimli soruşturma başlattığına dikkati çekerek dokümanlara ait yorum yapmak için soruşturmanın sonuçlarını beklemenin hakikat olacağını kaydederek, “Bunu çok ancak çok ciddiye alıyoruz. Bu tıp dokümanların kamuya açık olmasının hiçbir mazereti olamaz” biçiminde konuştu.

ABD’nin kelam konusu sızıntıyla ilgili müttefikleriyle ‘üst düzey’ düzeyde temas halinde olduğunu aktaran Kirby, basına sızan evrakların kimilerindeki içeriklerin değiştirildiğini söyledi ve sızdırılan dokümanların tamamının gerçek olup olmadığına dair ise yorum yapmayacağını belirtti.

Kirby, “En azından birtakım durumlarda bu bilgilerin üzerinde oynandığını bildiğimiz için, hepinizi bu sıkıntıyı nasıl haber yaptığınız konusunda çok dikkatli olmaya davet ediyoruz” diyerek gazetecileri uyardı.

Belgeleri kimlerin hangi hedefle sızdırdığına dair spekülasyon yapmanın gerçek olmayacağını tabir eden Kirby, öteki evrakların de sızdırılmak üzere ele geçirilmiş olma ihtimaline dair soruya ise “Gerçekten bilmiyoruz” karşılığını verdi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir