ABD’de 2030’a kadar araç satışlarının yarısı elektrikli olacak

Genel Nis 24, 2023 Yorum Yok
AA

ABD idaresi, elektrikli araç kullanımını artırmak emeliyle yeni özel ve kamu kesimi yatırımlarını duyurdu.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD Lideri Joe Biden’ın 2030’a kadar tüm yeni araç satışlarının yüzde 50’sini elektrikli hale getirmeyi hedeflediği belirtildi.

Araç satışları 3 kat arttı

Açıklamada, halihazırda ülkede elektrikli araç satışlarının 3 katına çıktığına ve halka açık şarj istasyonlarının sayısının Biden’ın misyona gelmesinden bu yana yüzde 40’ın üzerinde arttığına işaret edilerek, 3 milyondan fazla elektrikli aracın yollarda olduğu ve ülke genelinde 135 binden fazla halka açık elektrikli araç şarj istasyonunun bulunduğu bilgisi verildi.

Beyaz Saray’ın açıklamasında, elektrikli araç şarj ekipmanı sağlayıcısı Blink Charging’in ise üretim kapasitesini artırmak için 49 milyon dolar yatırım yapmayı taahhüt ettiği aktarıldı.

Amazon’un 2030’a kadar 100 bin elektrikli dağıtım aracını yollara çıkarma taahhüdünün bir modülü olarak 3 binden fazla elektrikli dağıtım aracını piyasaya sürdüğüne de işaret edilen açıklamada, okul otobüsü hizmetlerinde değerli bir tedarikçi olan First Student’ın da 2035’e kadar 30 bin fosil yakıtla çalışan okul otobüsünü elektrikli okul otobüsleriyle değiştirmeyi taahhüt ettiği bildirildi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir