ABD Senatosu, Irak işgaline yer hazırlayan yetkiyi iptal eden tasarıyı kabul etti

Gündem Mar 31, 2023 Yorum Yok
AA

ABD Kongresi, 1991’de Körfez Savaşı’nda Irak önderi Saddam Hüseyin’in kuvvetlerinin Kuveyt’ten çıkarılması ve 2002’de ise Irak’ın işgali için Başkan’a askeri güç kullanma yetkisi vermişti.

ABD ve İngiltere öncülüğündeki koalisyon güçleri 20 Mart 2003’te Saddam Hüseyin’in biyolojik silahlar ürettiği teziyle Irak’ı işgal etmişti.

ABD ve ona dayanak veren İngiltere, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nun (BMGK) kararını beklemeden Irak’a ‘istikrar ve demokrasi’ getireceği sav edilen Irak’ı Özgürleştirme Operasyonu’nu başlatmıştı.

Yüz binlerce sivilin hayatını kaybettiği, milyarlarca doların harcandığı bu askeri müdahale ülkede sivillerin bedelini ödeyeceği siyasi ve toplumsal kaosun yanı sıra terör örgütü DEAŞ’ın ortaya çıkmasına da yer hazırladı.

İşgale imkan veren yetkiyi iptal eden tasarı Senato’dan geçti

Senato’da ABD Lideri’ne 1991 ve 2002’de Irak’a yönelik askeri güç kullanma imkanı veren ‘Irak’ta Askeri Güç Kullanımı için Yetki (AUMF)’ isimli yetkinin resmi olarak iptal edilmesine yönelik yasa tasarısının geçmesiyle ilgili en son oylama yapıldı.

Oylamada 66 milletvekili ‘evet’, 30 milletvekili ise ‘hayır’ oyu kullandı.

Biden’ın onayı gerekiyor

Yetkinin yürürlükten kaldırılması için Temsilciler Meclisi ve Lider Joe Biden’ın da onayından geçmesi gerekiyor.

Senato Dış İlgiler Komitesi son üç yılda iki kere yetkinin feshedilmesi için oy kullandı.

Temsilciler Meclisi’nde 2021’de kelam konusu tasarı oylanmış fakat Senato’da gündeme alınmamıştı.

AUMF yetkisini son olarak eski ABD Lideri Donald Trump, 2020’de İranlı General Kasım Süleymani’nin öldürüldüğü operasyon için kullanılmıştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir