ABD Lideri Biden: Dünyayı nükleer silahlardan kurtarmalıyız

Gündem May 22, 2023 Yorum Yok
AA

Japonya’nın Hiroşima kenti, G7 Başkanlar Tepesi’ne mesken sahipliği yapıyor.

Zirveye katılan başkanlar ortasında ABD Lideri Joe Biden da yer alıyor.

Liderler, dün Hiroşima Barış Anıtı Müzesi’ni gezerek konuk defterine iletilerini yazdı.

Hiroşima’ya 1945’te atılan atom bombası devrine ilişkin 100 bini aşkın eser ve kalıntıların sergilendiği müze, G7 başkanlarının toplu biçimde birinci ziyaretine sahne oldu.

Dünyanın nükleer silahlardan arındırılmasını istiyor

Japonya hükümeti, son açıklamasında, önderlerin kendi ulusal lisanlarında, müzenin konuk defterine yazdığı bildirileri kamuoyuna duyurdu.

Buna nazaran ABD Lideri Biden, defterdeki iletisinde, “nükleer silahlardan arınmış bir dünya için uğraş göstereceği” sözü verdi.

Biden, “Birlikte, dünyayı nükleer silahlardan nihayet ve sonsuza dek kurtarabileceğimiz güne gerçek ilerlemeye devam edelim. İnancını koru!” sözlerini kullandı.

Sunak’tan Shakespeare mesajı

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, deftere şu bildirisi yazdı:

Shakespeare bize ‘kederli kelamlar söylememizi’ söyler. Yeniden de bombanın flaş ışığında lisan başarısız oluyor.

“Halkın ızdırabını hiçbir söz tanım edemez”

Sunak, “Hiroşima ve Nagazaki halkının korkusunu ve ızdırabını hiçbir söz tanım edemez. Lakin tüm kalbimizle ve tüm ruhumuzla söyleyebileceklerimiz ise artık yok.” tabirlerini kullandı.

Ziyaret sonrası önderler, müze yerleşkesinde bulunan ve atom bombası kurbanları için inşa edilen anıt mezara çiçek çelenkleri koymuştu.

Obama’nın Hiroşima ziyareti

Biden, 1945’teki atom bombası saldırısı sonrası Hiroşima’ya gelen vazifedeki ikinci ABD Lideri oldu. Barack Obama, 2016’da Hiroşima’yı ziyaret etmişti.

ABD, 1945 yılının 6 Ağustos’unda Hiroşima’ya, 9 Ağustos’unda Nagazaki’ye attığı atom bombalarıyla 210 bine yakın kişinin vefatına sebep olmuştu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir