AB Yüksek Temsilcisi Borrell: Rusya çoktan kaybetti

Gündem May 13, 2023 Yorum Yok
AA

Avrupa Birliği (AB) Dış Alakalar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Kiev idaresine dayanak açıklaması yaptı.

Ukrayna’ya dayanak vermeleri gerektiğini, aksi takdirde bu ülkenin yok olacağını anlatan Borrell, Moskova’nın bu savaşı kaybettiğini savundu.

“Rusya, bu savaşı çoktan kaybetti”

Borrell, Brüksel’de düzenlenen Avrupa Savunma ve Güvenlik Doruğu’nda yaptığı konuşmada Rusya-Ukrayna Savaşı’nı kıymetlendirdi:

Rus ordusu yenildi. Kiev’i birkaç hafta içinde almaya çalıştılar, yapamadılar, geri itildiler, Bahmut’u alamadılar. Rusya, bu savaşı çoktan kaybetti. Ukrayna, şimdi kazanmadı lakin Rusya açıkça askeri olarak kaybetti.

“Desteği kesersek Ukrayna haritadan silinecek”

Borrell, AB’nin Ukrayna’ya verdiği takviyenin savaşın uzamasına neden olduğu tenkitlerinin sorulması üzerine, şöyle konuştu:

Evet savaşı uzatıyorum zira Ukrayna, kendini savunuyor. Şunu anlamıyorlar; şayet biz Ukrayna’yı desteklemeyi kesersek, özgür ve bağımsız bir ülke olarak Ukrayna, haritadan silinecek.

AB’nin halihazırda 17 bin Ukrayna askerini eğittiğini belirten Borrell, yıl sonu prestijiyle eğitilen asker sayısının 30 bin olacağını kaydetti.

Trump’a gönderme

Borrell, AB ülkelerinin savunma harcamalarını artırmaları gerektiğine işaret ederek, “(eski ABD Lideri Donald) Trump’ın hayranı değildim lakin haklı olduğu bir bahis vardı. Avrupalıların yükü paylaşmadığını söylüyordu, bu hakikat.” diye konuştu.

Trump’ın dün uzun vakit sonra konuk olduğu CNN ekranında, “Avrupalıların kendi baskısı sayesinde savunma harcamalarını artırdığı” tarafındaki kelamlarının anımsatılması üzerine şöyle dedi:

Hayır, Trump yüzünden değil savaş yüzünden. Evet Trump, daha fazla harcama yapmak için baskı yapıyor lakin tıpkı vakitte Putin’in çok yeterli arkadaşı olduğunu söylemekten de memnunluk duyuyordu.

Gözden Kaçmasın Ukrayna Devlet Lideri Zelensky: Artık saldırırsak çok insan kaybederiz Haberin Detayları
NATO: Rusya, Ukrayna’da çok eski materyalleri kullanıyor Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir