2023 yılın birinci tutulması gerçekleşti! Diyarbakır ve Şırnak’ta ay tutulması görüntülendi

Genel May 07, 2023 Yorum Yok

2023 yılının birinci ay tutulması dün gece gerçekleşti. ‘Yarı gölgeli ay’ tutulmasının saat 18:45 ile 22:32 ortasında tesirli olması beklenirken en pik ve net imajı de 20.22’de yaşandı.

Diyarbakır ve Şırnak’ta yaşayan vatandaşlar ise bu manzarayı kaçırmadı. Diyarbakır’ın birçok noktasında ay tutulması görüldü.

Şırnak’ta ise öğrenciler, teleskop ile izledi. Ay, vakit zaman gölge ile bütünleşirken dakikalar içerisinde ise en net imajına döndü.

Öğrencilerin tutulma heyecanı

Şırnak’ta birinci ‘Yarı gölgeli ay’ tutulması Kızılsu Şehit Hacı Dursun İmamhatip Ortaokulu öğrencileri tarafından görüntülendi.

AR-GE ünitesi çalışanları öğrencilere ay tutulmasını teleskop ile izletti. Birinci kere teleskop ile ay tutulmasını izleyen öğrenciler, heyecanla gökyüzünü takip etti.

“İlk defa müşahede yapma bahtı yakaladılar”

Fen Bilimleri öğretmeni Fazilet Erinç Bakkal, bugün buraya öğrenciler ile ay tutulmasını gözlemlemek için geldiklerini söyledi. Bakkal, “Güzel bir an yakaladık. Öğrencilerimize daha evvel kelam vermiştik. Müşahede yapacağız diye.

Bu kelamımızı tutmak için buradaydık. Bir ay müşahedesi yaptık. Öğrencilerimiz çok memnun oldular. Ayın üzerindeki kraterleri gözlemleme talihi yakaladık. Bu gezdiğimiz 25’inci köy.

Öğrencilerimiz birinci defa teleskop ile ay müşahedesi yapma talihi yakaladılar. Bugünü seçmemizin sebebi ay tutulmasının olması. Çok sevinçlilerdi, çok beğendiklerini söylediler. Bu manada bu da bizi çok keyifli etti.” dedi.

Ortaokul 7’inci sınıf öğrencisi Belkıs Çançı ise “Asla unutamayacağım anlardan bir tanesiydi. Ayı bu kadar yakından izlemek benim için çok hoş bir şeydi. Derslerde de görüyorduk. Lakin hayal ediyorduk ‘keşke görebilme imkanımız olsaydı’ diye.

Çok teşekkür ederiz. Bu ay tutulması teleskop ile izlemeyi hayatımızda yalnızca üniversite yahut lisede göreceğimizi düşünüyorduk. Lakin burada hala köydeyken görmek çok hoş bir şey” diye konuştu. Ayı teleskopla gözleyenlerden Hicret Tunçer de çok memnun olduğunu ve birinci defa bu türlü görme imkanı bulduğunu söyledi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir