2023, 40 yılın en verimsiz hamsi dönemi oldu

Genel Mar 29, 2023 Yorum Yok
DHA

Denizlerde av dönemi bu yıl balıkçıların yüzünü güldürmedi.

1 Eylül tarihinde başlayıp 15 Nisan’da sonlanacak olan avlanma döneminin balıkçılar açısından vakit zaman düşünceli geçti.

“Son 40 yılın en az ve kısır hamsi dönemi”

Sezon başında palamutta bekledikleri bolluğun yaşandığını tabir eden Samsun Su Eserleri Kooperatifleri Birliği Lideri Atıf Malkoç, birebir durumun hamsi ve istavritte görülmediğini belirterek, “Son 40 yılın en az ve kısır hamsi periyodunu geçirdik. Vatandaşlarımıza balık arz edemedik, daima küçük olduğunu söylediler. Bu dönem bir de şöyle bir durum oldu. Tezgahlarda hamsi küçük görününce kontroller arttı. Tabi denetlenmesini destekliyoruz lakin yapılan kontrollerde balık uzunluklarının istenilen uzunlukta olduğu görüldü. Lakin etsiz ve cılız, uzun ve ince olduğu gözlemlendi” dedi.

“Palamutta son yılların en bol sezonu”

Özellikle hava sıcaklıklarının devir periyot mevsim normalleri üzerinde seyretmesinin balık avının etkilenmesinde etkenlerden olduğunu lisana getiren Malkoç, “Palamutta bu yıl son yılların en bol dönemini geçirdik. Palamut avı yaklaşık 70 gün sürdü ve çok ağır ilerledi” diye konuştu.

“İnşallah önümüzdeki dönem uygun olur”

Balık avı döneminin 15 Nisan’da biteceğini hatırlatan Malkoç, “Son yıllarda hamsi satılmayınca uzunluğu kurtarmak kuralıyla balık unu kurumlarına verdik. İstavrit de olmayınca dönemi kapattık. İnşallah önümüzdeki dönem düzgün olursa vatandaşlarımıza daha ucuz ve bereketli balık arz etmeyi düşünüyoruz” sözlerini kullandı.

Samsun’da tezgahlarda istavritin kilosu 60, uskumrunun kilosu 70, sardalyanın kilosu 50, levreğin kilosu 150 ve çipuranın kilosu ise 130 liradan satılıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir