Yeni bir Avrupa ödeme sistemi başlatılacak

Siyaset Haberleri Nis 27, 2023 Yorum Yok
AA

Avrupa’da yeni ödeme sisteminin geçen yıl faaliyete geçilmesi planlanıyordu. Lakin kimi üye bankaların ödeme sisteminden ayrılmasının akabinde ertelenmişti.

Avrupa’dan 16 finansal hizmet sağlayıcısının, gelecek yılın başında yeni bir Avrupa ödeme sistemi başlatmayı planladığı bildirildi.

Avrupa Ödeme Girişimi’nden (EPI) yapılan açıklamada, Avrupa’da bankaların kendi ödeme hizmetlerini başlatmak için teşebbüse takviye verdiği belirtildi.

Hollandalı finans kurumları ABN Amro ve Rabobank’ın teşebbüse katıldığı aktarılan açıklamada, EPI’nın, ödeme hizmetleri sunan Hollanda merkezli Currence ülkü ve Lüksemburg merkezli PQI’yi satın almayı planlandığı bildirildi.

Pilot uygulamaya 2023 sonuna kadar Fransa ve Almanya’da başlanacak

Söz konusu ödeme sistemine ait pilot uygulamaya 2023 sonuna kadar Fransa ve Almanya’da başlanacak ve uygulama, 2024’te başka ülkelerle genişletilecek.

BFCM, BNP Paribas, EPI, BPCE, Credit Agricole, Deutsche Bank, DSGV, ING, KBC, La Banque Postale, Nexi, Societe Generale ve Worldline, EPI hissedarları ortasında yer alıyor.

Visa ve Mastercard ile rekabet edecek

Bu ortada, EPI’nın planlanan ödeme sisteminin, Avrupa’da yaygın olarak kullanılan ABD’li ödeme sistemleri Visa ve Mastercard ile rekabet etmesi bekleniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir