Uludağ İktisat Tepesi’nde istikrar vurgusu yapıldı

Siyaset Haberleri May 01, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Sapanca’da gerçekleştirilen, ve iki gün süren Uludağ İktisat Zirvesi’nin 2023 buluşmasında, perakende dalının de gelecek vizyonu ortaya konuldu.

Türkiye’deki birçok ünlü markanın kurucusu ve temsilcisi ile iktisat, iş ve siyaset dünyasının değerli isimleri dorukta buluştu.

Yaklaşan seçimlerin piyasaya tesirinin de tartışıldığı aktiflikte, piyasalar için istikrarın değerine değinildi.

“Tek Dünya Ortak Gelecek” temasıyla gerçekleştirilen dorukta iş dünyası temsilcileri, yaklaşan genel seçim öncesi iktisadın durağan bir seyir aldığını belirtti.

Seçim sonucunda yaşanacak istikrar süreci bekleniyor

Zirveye katılan iş dünyası temsilcileri bu sakinliğin seçim sonucunda yaşanacak istikrar süreci ile birlikte olağana dönmesini beklediklerini söylediler.

“Siyasi istikrarın iş dünyasına olumlu tesirlerini daima birlikte göreceğiz”

Zirvenin açılış konuşmasını Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yaptı. Bakan Nebati, konuşmasında, “Seçim sonrası yaşanacak siyasi istikrarın iş dünyasına olumlu tesirlerini daima birlikte göreceğiz.” dedi.

“Siyasi istikrar iklimi ile birlikte bu gelişmelere iktisatta yaşanacak olumlu havanın da ekleneceğine inanıyoruz”

Türkiye’nin yıllarca hayalini kurduğu gerek endüstride, gerek havacılıkta gerekse savunma sanayii ve toplumsal haklar alanındaki gelişmelerin son bir iki ay içerisinde yaşandığını hatırlatan Bakan Nebati, şöyle konuştu:

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın her alandaki müjdelerine her gün bir yenisini daha ekliyor. 14 Mayıs sonrası yaşanacak siyasi istikrar iklimi ile birlikte bu gelişmelere iktisatta yaşanacak olumlu havanın da ekleneceğine inanıyoruz.

İş dünyası istikrar istiyor

Zirveye katılan iş dünyası temsilcilerinden de seçimde istikrar bildirileri geldi.

Uludağ İktisat Zirvesi’nin konuğu olan Atış Küme CEO’su Ahmet Atış, gazeteciler, iktisat, siyaset ve iş dünyası temsilcilerinin katıldığı dorukta, yükselen yatırımlar, yeni teknolojiler ve inovatif teşebbüsler üzerine bir konuşma gerçekleştirerek, şirket olarak her vakit yeni yatırımlara odaklandıklarını söz etti.

“Seçim gündemi, yatırımlara pürüz değil”

Türkiye’nin bir fırsatlar ülkesi olduğunu belirten Ahmet Atış, ülkede herkesin iş yaparak para kazanmak istediğini fakat en ufak bir gündem değişikliğinin, herkesi durdurduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

Bir projeyle ilgili karar verdiğimizde ülkenin durumunu, ekonomik ya da siyasi şartlarını bir kenara bırakıp işimize odaklanıyoruz. Bugün ülkede seçim var diye hiç kimse bir şey yapmıyor. Biz kimsenin hareket etmediği bir ortamda 3,2 milyar liralık arazi yatırımı yaptık. Bu çalışmaları yaparken yabacı yatırımcıyı da mümkün olduğu kadar Türkiye’ye çekmeye çabalıyoruz. İstikrarlı bir iktisat için istikrarlı bir ülke idaresinin koşul olduğunu biliyoruz. Bugüne kadar Türkiye’ye yatırım yapan hiçbir yabancı yatırımcı ziyan etmedi. Amacınıza odaklanıp gerçek çalıştığınızda başarıyı elde etmemek çok sıkıntı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir