Türkiye’nin yeni petrol keşfi katkısı yıllık 2,9 milyar dolar olacak

Siyaset Haberleri May 05, 2023 Yorum Yok
AA

Türkiye’nin son periyotta petrol ve doğalgaz keşfine yönelik atılımları güç bağımsızlığına güç verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yeni petrol keşfini müjdelemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl aralıkta Gabar Dağı’nda 150 milyon varillik net petrol rezervine sahip saha keşfedildiğini açıklamış ve alandaki rezerv bedelinin yaklaşık 12 milyar dolar olduğunu belirtmişti. Kelam konusu keşifle birlikte Türkiye’nin üretilebilir petrol rezerv ölçüsü 450 milyon varilden 600 milyon varile çıktı.

Petrol rezervi keşfinin iktisada katkısı

Petrol ve Doğalgaz Platformu Derneği Genel Sekreteri Murat Kalay, Cudi Dağı’ndaki günlük 100 bin varil üretim kapasitesine sahip petrol rezervi keşfinin iktisada katkısının yıllık bazda yaklaşık 2,9 milyar dolar civarında olacağını bildirdi.

Kalay, geçen yıl Şehit Esma Çevik alanında açılan kuyularda petrol üretimine geçildiğini söz etti.

Kalay, Türkiye Petrolleri Anonim İştirakinin (TPAO), sondaj faaliyetlerini sürdürdüğü Gabar’da yeni bir keşfe imza attığını belirterek, yapılan çalışmaların geldiği noktayı anlattı:

Resmi bilgilere nazaran bu sahanın toplamda günlük 100 bin varillik bir üretim kapasitesine 100 kuyuyla ulaşacağı bilgisi paylaşıldı. Olağan ki bu çabucak bugünden yarına olabilecek bir üretim katkısı değil. Bir kuyudan günlük 900 ya da 1.000 varil civarı bir üretim yapacağımızdan yola çıkarsak, toplam 100 adet kuyu açıldığında bu sayının günlük 100 bin varile ulaşacağı gerçeği ortaya çıkıyor. Bu üretim ölçüsüne lakin keşfi yapılan sahanın geliştirilmesi ve üretim için bu sahanın geliştirilme projesinin hayata geçirilmesiyle ulaşılacak.

“Türkiye’nin günlük üretimi 80 bin varil düzeyine yükseldi”

Geçen yıl Şehit Esma Çevik alanında yapılan keşifle Türkiye’nin günlük üretiminin 80 bin varil düzeyine yükseldiğini söyleyen Kalay, şu bilgileri verdi:

Bu yeni keşfedilen sahanın önümüzdeki 2-3 yıllık müddet içinde üretimimize katılmasıyla birlikte Türkiye’nin günlük 150-180 bin varil civarında üretim yapma kabiliyetine sahip olacağı rahatlıkla söylenebilir. İlerleyen periyotta 100 kuyudan toplamda günlük 100 bin varillik yeni üretim yapabileceğimiz düşünüldüğünde, bu keşfin bugünkü sayılarla ekonomimize katkısı yıllık bazda yaklaşık 2,9 milyar dolar civarında olacaktır.

“Tüketimin yüzde 20’si yerli üretimden karşılanacak”

Kalay, keşiflerin güçte dışa bağımlılığı ve güç ithalat faturasını azaltacağını, 100 bin varillik yeni üretim artışıyla Türkiye’nin kendi tüketiminin yaklaşık yüzde 20’sini yerli üretimden karşılayabileceğini bildirdi.

“Ülkede yatırım ve arama faaliyetleri artacak”

Keşfin ekonomik katkısı sayesinde ülkede yatırım ve arama faaliyetlerinin artacağını belirten Kalay, şu sözleri kullandı:

Ortalama Türkiye’de günlük bir kuyunun üretiminin 50-60 varil olduğundan yola çıkarsak günlük 1000 varil üreten bir kuyu sahiden denklemi ve oyunu değiştiren bir boyut kazandırıyor. Mevcut keşfin, ham petrolün kalitesi değerlendirildiğinde, gravitesi yüksek, yani daha güzel fiyattan satabileceğimiz ve daha az maliyetli rafinaja bahis olabilecek bir petrol olması da sevindirici bir haber.

Enerjide tam bağımsız ülke olma hedefi

Son yıllarda güç alanında dev projelere imza atan Türkiye, Gabar’daki yeni keşifle güçte tam bağımsız bir ülke olma amacına bir adım daha yaklaştı.

TPAO, Şehit Aybüke Yalçın Alanı’ndaki yeni keşfin toplam yerinde petrol rezerv ölçüsünü yaklaşık 1 milyar varil, üretilebilir rezervi ise yaklaşık 600 milyon varil olarak kestirim ediyor.

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü datalarına nazaran, günlük petrol üretimi 1999’da yaklaşık 59 bin varil iken 2020’de 64 bin varile, 2021’de 69 bin varile ve 2022 sonu prestijiyle 80 bin varile ulaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün açıkladığı keşifle birlikte Türkiye’nin petrol üretiminin 180 bin varile çıkarılması hedefleniyor.

Gözden Kaçmasın Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gabar’da petrol bulduk Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir