Türkiye’nin güneş gücü şurası gücü, 10 bin megavatı aştı

Siyaset Haberleri May 22, 2023 Yorum Yok
AA

Türkiye kendi güç kaynaklarını ortaya çıkartmak içir doğalgazdan petrole ve nükleer santrale kadar ağır bir mesai içinde.

Bu süreçte de güneş ve rüzgar gücünde yatırımlarını artırmaya devam ediyor.

Türkiye Elektrik Anonim Şirketi (TEİAŞ) bilgilerine nazaran ise Türkiye’nin güneş gücünde 16 Mayıs prestijiyle 10 bin megavatı aşan kapasitesi 78 kente yayılan santrallerden oluşurken, 35 vilayette 100 megavatlık kapasitenin üzerinde güneş santrali bulunuyor.

TEİAŞ bilgilere nazaran, Türkiye’nin elektrik heyeti gücü 16 Mayıs prestijiyle 104 bin 600 megavata, güneş gücü heyeti gücü ise 10 bin 7 megavata ulaştı.

Güneş gücünde 2014’te 40 megavat olan konseyi güç, yaklaşık 10 yılda 10 bin megavatı aşarak büyümesini sürdürdü.

Türkiye’nin 78 vilayetinde güneş gücü santrali var

Ağırlıklı olarak lisanssız santrallerin oluşturduğu güneş gücü heyeti gücü “dağıtık” yapısıyla öne çıkarken, Türkiye’nin 78 vilayetinde farklı ölçekte güneş gücü santrali bulunuyor.

Güneşte amacın 5’te 1’ine erişilmiş oldu

Enerji Yatırımcıları Derneği (GÜYAD) Lideri Cem Özkök, 10 bin megavat güneş heyeti gücünün aşılmasının bölüm için son derece değerli bir kilometre taşı olduğunu belirterek, 19 Ocak’ta kamuoyuyla paylaşılan Ulusal Güç Planında güneş konseyi güç gayesinin 2035 prestijiyle 52 bin 900 megavat olarak açıklandığını anımsattı ve bu maksadın yaklaşık 5’te 1’ine erişilmiş olduğunu belirtti.

“Türkiye’de güneş gücü dalı süratli ilerliyor”

Türkiye’de güneş gücü bölümünün hem lisanslı hem de lisanssız santraller alanında süratli bir halde ilerlediğinin altını çizen Özkök, şunları kaydetti:

“Konya öne çıkıyor”

Güneş Yenilenebilir Güç Kaynak Alanları (YEKA), son Yenilenebilir Güç Kaynakları Destekleme Düzeneği (YEKDEM) uygulamasında yapılan döviz bazlı eskalasyona dayalı revizyonlar, depolamalı güneş santralleri alanında açılan kapasiteler üzere etkenler sayesinde bundan sonraki şurası güç artışının daha süratli gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Ulusal Güç Planı’ndaki maksatlara ulaşmak için her yıl 3 bin megavatlık konseyi güç gerçekleştirilmesi öngörülmektedir. Kesim de bunu yapabilecek kapasite, bilgi birikimi ve kararlılığı haizdir. Burada öne çıkan sorun finansman olarak nitelendirilebilir. Öte yandan lisanssızlardaki dağılımın yüksek olması güneşi ülkemizin her yanında yaygınlaştırmıştır. Elbette Konya bu alanda öne çıkmaktadır lakin ışınım oranları yüksek olan güney vilayetlerimizdeki güneş yatırımlarının ve ayrıyeten sarsıntı bölgesindeki vilayetler özelinde açıklanan kapasiteler sayesinde buralardaki kurulumların daha da artacağını öngörebiliriz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir