Türkiye’nin coğrafik eserleri AB’de tescil sırasına girdi

Siyaset Haberleri Nis 03, 2023 Yorum Yok
AA

Avrupa Birliği coğrafik işaret tescili titiz süren uzun çalışmaların sonucunda veriliyor ve o eser için artık her şey daha ayrıcalıklı oluyor.

TÜRKPATENT, Türkiye’nin coğrafik zenginliklerinin yurt dışında da tanıtılması ve tescili gayesiyle çeşitli çalışmalar gerçekleştiriliyor.

AB nezdinde coğrafik işaret alan eser sayısı 9’a, müracaat sayısı ise 45’e yükseldi.

Antakya künefesi tescillendi

Son olarak Antakya künefesinin de AB tarafından tescillenmesiyle Türkiye’nin Avrupa’dan tescilli coğrafik işaret sayısı 9’a ulaştı.

Aydın inciri ve kestanesi, Gaziantep baklavası, Malatya kayısısı, Milas zeytinyağı, Bayramiç beyazı, Taşköprü sarımsağı ve Giresun tombul fındığı daha evvel tescil edilmişti.

Tescil sırasında bekleyen 45 coğrafik işaret var

Türkiye’nin AB’nin tescil sırasında bekleyen 45 coğrafik işareti daha bulunuyor.

Bunlardan Kırkağaç kavunu, Demirci hünnabı, Amasya çiçek bamyası, Bursa siyah inciri, Hopa hamsili ekmeği, Safranbolu safranı, Suruç narı, Manisa sultani çekirdeksiz üzümü ve mesir macunu, Isparta gülyağı, Bursa şeftalisi, Ezine peyniri, Urla sakız enginarı, Rize çayı, Ayaş domatesi, Kilis zeytinyağı, Hüyük çileği, Bingöl balı, Melli inciri, Osmaniye yer fıstığı, Hatay kaytaz böreği, Tarsus sarıulak zeytini ve Silifke yoğurdu için geçen yıldan bugüne AB nezdinde tescil başvurusu yapıldı.

Ayrıca, Afyonkarahisar pastırması ve sucuğu, Antep fıstığı, Kayseri pastırması, mantısı ve sucuğu, İnegöl köftesi, Maraş çöreği, Milas yağlı zeytini, Gaziantep menengiç kahvesi, Tonya tereyağı, Aydın memecik zeytini ve zeytinyağı, Bursa kestane şekeri, Erzurum su böreği, İpsala pirinci, Maraş tarhanası, Araban sarımsağı, Edremit Körfezi yeşil çizik zeytini, Çağlayancerit cevizi, Gemlik zeytini ve Edremit zeytinyağı için tescil müracaatında bulunulmuştu.

Bu yıl tescilinin çıkması beklenenler

Bunlardan Suruç narı, Çağlayancerit cevizi, Gemlik zeytini ve Edremit zeytinyağı için tescil onaylarının bu yılın birinci yarısında çıkması bekleniyor.

“Tescilli coğrafik işaret sayısını süratle artıracağız”

TÜRKPATENT Lideri Cemil Başpınar, kurumun bu yıl tarihinde birinci kere AB’ye direkt müracaat yapma yetkisini kullanarak 10 coğrafik işaretli eserin tescili için toplu müracaatta bulunduğunu söyledi. Başpınar, “Ülkemizin milletlerarası seviyede tescilli coğrafik işaret sayısını süratle artıracağız.” dedi.

Başvuruda Konya, tescilde Gaziantep önde

Türkiye’de 2002’de 31 olan tescilli coğrafik işaret sayısı geçen yıl sonu prestijiyle 43 kat artışla 1.341’e ulaştı. Geçen yıl en çok coğrafik işaret başvurusu yapan vilayet 37 ile Konya olurken en çok tescil alan vilayet 27 ile Gaziantep olarak kaydedildi.

Geçen yıl ayrıyeten 39 klâsik eser için müracaatta bulunuldu. Bu eserler TÜRKPATENT tarafından bedellendiriliyor.

Coğrafi işaret ve klâsik eser ismi, coğrafik kaynak belirtmek, klasik bilgi ve kültürel pahalarla de şekillenebilen üretim metodunu ve kalitesini garanti etmek, pazarda eserleri ayırt ederek pazarlama aracı olmak, eser taklitçiliğiyle çaba etmek üzere fonksiyonlara sahip bulunuyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir