Türkiye, dünyada birinci 20 reklam pazarı ortasında

Siyaset Haberleri May 02, 2023 Yorum Yok
AA

Küresel Pazarlama Konferansı, Dünya Reklamverenler Federasyonu (WFA) ve Reklamverenler Derneği iş birliğiyle düzenlendi.

WFA CEO’su Stephan Loerke, tüm dünyada ekonomik belirsizlikler yaşanan bir periyot içinde olunduğunu ve bu belirsizliğin reklam bölümü projeksiyonları üzerinde tesiri bulunduğunu tabir etti.

Türkiye’nin reklamcılık alanında değerli bir pazar olduğunu ve şu anda dünyadaki birinci 20 reklam pazarı ortasında yer aldığını belirten Loerke, şu bilgileri verdi:

En son varsayımımız, reklam harcamalarının global olarak yüzde 4 ila 4,5 ortasında bir büyüme göstereceği tarafında. Bu da son 10 yıldaki global ortalamanın biraz altında.

“Türkiye son yıllarda büyüklük açısından ilerledi”

Türkiye’nin son yıllarda büyüklük açısından düzgün bir ilerleme kaydettiğini aktaran Loerke, Türkiye’nin performansını şu sözlerle aktardı:

Türkiye’de meydana gelen Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar nedeniyle bir belirsizlik var. Münasebetiyle tüm bunların projeksiyonlar üzerinde tesiri oluyor. Lakin genel olarak, Türkiye’nin bu bölümde önümüzdeki yıllarda çok kıymetli olan bir büyüme potansiyeli kelam konusu. Markalar, Türkiye pazarının kıymetli bir halde büyümeye devam etme potansiyeli konusunda kendilerine çok güveniyor. Türkiye’de de global maksatları olan çok sayıda marka var. Önümüzdeki yıllarda bunu artırma potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’de var olmaya ve bu markaları artırmaya devam edeceğiz.

“Türkiye’nin markaları artacak”

Dünya Reklamverenler Federasyonu’na Çin, Meksika, Güney Afrika, Orta Doğu, Türkiye ve gelişmekte olan pazarlardan katılan çok sayıda marka olduğunu lisana getiren Loerke, “Önümüzdeki iki ya da üç yıl içinde üyeliğimizdeki Türk markalarının sayısını en az üç katına çıkarma potansiyeline sahip olduğumuzu düşünüyoruz ve bunun için çalışacağız.” dedi.

“Dijitalin hissesi bütün reklam yatırımlarının içinde yüzde 70”

Reklamverenler Derneği Lideri Ahmet Pura ise bölümde bir evvelki yıla oranla yüzde 90’lık bir büyüme yakalandığını aktararak şu bilgileri verdi:

Hemen çabucak her mecrada büyüme var. Dijitalin hissesi bütün reklam yatırımlarının içinde yüzde 70’e vardı. Yani biz vakte uymuşuz. Hatta dijital yatırımlarımızın büyüklüğü dünyadaki birtakım ülkelerden de ileride. Bu bağlamda biz biraz süratli gidiyoruz ancak sağlam gidiyoruz diye düşünüyorum. Türkiye’deki reklam, pazarlama kesiminin geleceği ismine çok kıymetli gelişmeler bunlar.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir