Türk sanayi bölümünden sarsıntı bölgesine yatırım atağı

Siyaset Haberleri May 13, 2023 Yorum Yok
AA

Türk savunma endüstrisi, daha evvel aldığı Doğu’da yapılanma kararını Kahramanmaraş merkezli sarsıntı nedeni ile öne çekti.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, bölgede araştırma ve temaslarını sürdürüyor.

Türk savunma endüstrisi şirketleri, zelzelelerin akabinde Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) uyumunda arama-kurtarma çalışmalarına dayanak verdi, vazifeli takımların muhtaçlık duyduğu çeşitli ekipmanları sağladı.

Arama-kurtarma çalışmalarının akabinde barınma gereksinimleri için çeşitli vilayetlerde konteyner kentler kuruldu.

Sektörün önde gelen şirketleri, sarsıntı bölgesinde üretim ve istihdamı desteklemeye yönelik olarak da bir dizi yatırımı hayata geçirecek.

En az 2 bin 500 bireye iş imkanı

Sanayi üretimini ve istihdamı destekleyecek kelam konusu tesislerle zelzele bölgelerine toplamda 8 milyar liralık katkı sağlanacak ve en az 2 bin 500 şahsa iş imkanı oluşturulacak.

Savunma kesiminin tüm firmaları iş birliği yaptı

SSB öncülüğünde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, ASELSAN, ROKETSAN, Pavotek, TÜYAR, STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ ile HAVELSAN sarsıntıdan etkilenen kentlerde tesisler kuracak.

Kahramanmaraş’ta uçak modülleri üretim tesisi

Türk savunma ve havacılık endüstrisinin başkan şirketlerinden Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, yurt içi ve dışındaki gereksinimlere yönelik olarak Kahramanmaraş’ta uçak kesimleri üretim tesisi oluşturacak.

Gaziantep’in Nurdağı-Islahiye bölgesinde elyaf üretim tesisi

Gaziantep’in Nurdağı-Islahiye bölgesinde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile ROKETSAN koordinatörlüğünde karbon elyaf üretim tesisi kurulacak.

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde silah ve roket sistemleri ve bilişim eserleri üretim tesisi yatırımları

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde ROKETSAN tarafından silah ve roket sistemleri üretim tesisi, Pavotek tarafından bilişim eserleri üretim tesisi yatırımları hayata geçirilecek.

Adıyaman’a kablo ve konektör üretimi

Adıyaman’a ise Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile ASELSAN koordinatörlüğünde yeni bir tesis kazandırılacak. Tesiste kablo ve konektör üretimi yapılacak.

Malatya’da çok katmanlı baskı devre kartı üretim tesisi

Malatya’da ASELSAN koordinatörlüğünde çok katmanlı baskı devre kartı üretim tesisi kurulacak.

Elazığ, ileri teknoloji çip paketleme

Elazığ, TÜYAR’ın ileri teknoloji çip paketleme ve STM’nin Duvar Ardı Radar üretim tesislerine mesken sahipliği yapacak.

Yazılım kampüsleri

Türkiye’nin önde gelen yazılım şirketi HAVELSAN ise Şanlıurfa, Adıyaman, Kahramanmaraş, Elazığ ve Malatya’da yazılım yerleşkeleri oluşturacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir