TÜRK-İŞ’e nazaran 4 kişilik ailenin yoksulluk hududu 31 bin 241 lira oldu

Siyaset Haberleri Mar 30, 2023 Yorum Yok
AA

Çalışanların geçim şartlarını ve tüketilen temel gereksinim unsurlarındaki fiyat değişikliğini ortaya koymak üzere TÜRK-İŞ’in yaptığı “Açlık ve Yoksulluk Hududu Araştırması” mart ayı sonuçları yayınlandı.

4 kişilik ailenin yoksulluk sonu 31 bin 241 lira

TÜRK-İŞ’e nazaran mart ayında 4 kişilik ailenin yoksulluk sonu 31 bin 241 lira oldu.

“Yoksulluk sınırı” , besin ile giysi, konut, ulaşım, eğitim, sıhhat ve gibisi muhtaçlıklar için yapılması zarurî başka harcamaların toplam fiyatına denk geliyor.

4 kişilik ailenin açlık sonu 9 bin 591 lira

TÜRK-İŞ’in araştırmasında, mart ayında 4 kişilik ailenin açlık sonu 9 bin 591 lira, olarak hesaplandı.

“Açlık sınırı” ise sağlıklı, istikrarlı ve kâfi beslenmek için yapılması gereken besin harcaması fiyatını tabir ediyor.

Aylık yüzde 1,76 artış

Ankara’da yaşayan 4 kişilik ailenin besin için yapması gereken minimum harcama fiyatı, bir evvelki aya nazaran yüzde 1,76 artarken, son 12 ay prestijiyle artış oranı yüzde 94,62 oldu.

Bekar bir çalışanın “yaşama maliyeti” 12 bin 469 lira

Bekar bir çalışanın “yaşama maliyeti” aylık 12 bin 469 lira olarak belirlendi.

Dana etinin fiyatı birinci defa 250 lirayı aştı

Araştırmaya nazaran, martta peynir ve yoğurt fiyatları gerilerken, süt fiyatı artarak birinci sefer litresi 25 lirayı aştı. Dana eti yüzde 13, kuzu eti yüzde 18, tavuk yüzde 4, yumurta yüzde 16, balık yüzde 8 zamlandı. Dana eti birinci defa ortalama 250 liranın üzerine çıktı.

Baklagillerden fasulyenin fiyatı yüzde 10 gerilerken, yeşil ve kırmızı mercimek fiyatları yüzde 4 yükseldi. Nohudun fiyatı hudutlu seviyede arttı, yağlı tohumlarda fiyat değişmedi.

Semt pazarlarında yeşil yapraklı sebzelerin fiyatları düştü

Ankara’da 300 gramlık ramazan pidesi 9 liradan satılıyor. Pirinç, makarna, un, irmik fiyatlarında bir evvelki aya nazaran sonlu seviyede artış yaşanırken bulgurun fiyatı hafif seviyede geriledi. Semt pazarlarında yeşil soğan, kıvırcık üzere salata yeşilliklerinin ve pırasa, lahana üzere yeşil yapraklı sebzelerin fiyatları geriledi.

Narenciye fiyatları azaldı

Patatesin kilogramı 12,5 liradan satılmaya devam etti. Kabak, sivribiber, domates, salatalık fiyatları düştü, balkabağı zamlandı. Kış meyvelerinden portakal, mandalina ve greyfurtun fiyatları geriledi, ayva ve nar fiyatları arttı.

Ayçiçek yağı ve tereyağı hudutlu seviyede zamlandı, margarin ve zeytinyağının fiyatları az da olsa düştü.

Ihlamur yüzde 13, yeşil zeytin yüzde 7, pekmez yüzde 9 zamlandı. Reçel, salça, siyah zeytin fiyatları sonlu seviyede yükseldi.

Bal, çay, şeker ve baharat fiyatları sabit kaldı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir