Türk-İş Lideri Ergün Atalay: Görüşmelerde muhakkak bir kademeyi geçtik

Siyaset Haberleri May 07, 2023 Yorum Yok
DHA

Kamuda 700 binden fazla emekçiyi ilgilendiren ‘2023 Yılı Kamu Toplu İş Mukaveleleri Çerçeve Protokolü’ için görüşmeler sürüyor…

Bu kapsamda Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım ile Türkiye Personel Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Lider Ergün Atalay ve Hak Emekçi Sendikaları (Hak-İş) Genel Lideri Mahmut Arslan, artırım pazarlığı için 4,5 saatlik bir toplantı gerçekleştirdi.

Türk-İş Genel Lider Ergün Atalay ve Hak-İş Genel Lideri Mahmut Arslan, Bakan Alim’i ziyaret etti. Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Kesimi Kamu Patronları Sendikası (TÜHİS) heyetinin de hazır bulunduğu görüşme yaklaşık 4,5 saat sürdü.

“Toplantının sonucunda belirli bir evreyi geçtik”

Türk-İş Genel Lideri Ergün Atalay ve Hak-İş Genel Lideri Mahmut Arslan, toplantı sonrasında gazetecilere açıklama yaptı. Gerçekleştirilen toplantının verimli geçtiğini söyleyen Hak-İş Genel Lideri Mahmut Arslan şu tabirleri kullandı:

“Bu toplantının sonucunda belirli bir evreyi geçtik. Umarım önümüzdeki hafta Sayın Bakanla birlikte tekrar bir ortaya geleceğiz. Toplu iş kontratında en son noktada uzlaşılması için elimizden geleni yapacağız. Sayın Bakan, TÜHİS, Türk-İş ve Hak-İş olarak sahiden bu toplu iş mukavelesini bir an önce sonuçlandırmak için uğraş sarf ediyoruz. Lakin bütün unsurlarda bir uzlaşmayı şimdi yakalayamadık, tam bir mutabakat sağlanamadı. Bunun için de eforlarımız devam edecek.”

“Arzumuz, bugün verilen sayıları söylemekti”

Türk-İş Genel Lideri Ergün Atalay ise kamuoyunun görüşmelerden bir sayı beklediğini; lakin bir sayı verme durumunun olmadığını belirterek şunları söyledi:

“Arzumuz, bugün verilen sayıları söylemekti. En son, taban fiyat 12 bin lira ve yüzde 40 civarında bir artırım vardı. O sayının dışında da sendikaların tamamının iş yerlerine özel meseleleri var. Emek artırımı, hizmet artırımı, gece çalışmaları, vardiyalar var. Bugün onların bir kısmını çözdük; lakin sayıyla ilgili, Sayın Bakan’ın da patron sendikasının da büyük ihtimal önümüzdeki hafta salı günü bize bir sayı getireceklerini söylediler”

“Salı günü inşallah önümüze taban ve tavan fiyatla ilgili bir sayı getirirler”

Atalay, görüşmelere 20 Ocak’ta başladıklarını ve emekçilerin bu görüşmelerin istedikleri formda bitirilmesini istediklerini hatırlatarak şöyle dedi:

“Uygun bir sayı verirlerse ne ala. Vermezlerse ‘Biz bu sıkıntıyı seçimden önce bitireceğiz’ diye bir ayet yok. Bir an önce 3 milyonluk bir ailenin talebini yerine getirsinler. Salı son olur, salıdan sonra zati görüşmenin bir manası kalmaz. Salı günü inşallah önümüze taban ve tavan fiyatla ilgili bir sayı getirirler. İdari hususlarda takıldığımız bir iki husus var, onları da çözüp mukavele yapılır. Biz burada afaki bir sayı istemiyoruz”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir