TRT Diyanet Çocuk kanalı ‘Kalplere yolculuk’ sloganıyla yayın hayatına başladı

Magazin May 14, 2023 Yorum Yok

TRT Diyanet Kanalı bünyesinde kurulan ve “Kalplere Yolculuk” sloganıyla 24 özgün içerikle çocuklar için dini animasyon çizgi diziler üretecek “TRT Diyanet Çocuk” kanalı test yayınına başladı.

Hacı Bayram Veli Üniversitesi Itri Konferans Salonu’nda düzenlenen açılış programında konuşan Diyanet İşleri Lideri Prof. Dr. Ali Erbaş ise 29 Nisan 2021 tarihinde TRT Genel Müdürlüğü ile ortalarında imzaladıkları işbirliği protokolü çerçevesinde hazırlıklarını tamamladıkları TRT Diyanet Çocuk kanalının yayın hayatına başlamasından duydukları sevinci lisana getirdi.

“Milli, özgün, kaliteli içerikler üreteceğiz”

Bugün irtibat ve etkileşim araçlarının hayatı bütün taraflarıyla kuşattığı bir periyottan geçildiğini kaydeden Lider Erbaş, bu süreçte bilhassa din ve kıymetler eğitimi noktasında gündelik hayatın vazgeçilmez bir modülü olan kitle irtibat araçlarından istifade edilmesinin bir mecburilik olduğunu söyledi.

Bu alanın, çocukların bedenen, ruhen ve zihnen sağlıklı bir formda yetiştirilmeleri, hoş ahlak ile terbiye edilmeleri konusunda göz arkası edemeyecekleri bir alan olduğuna işaret eden Prof. Dr. Erbaş, bu kanal vasıtasıyla İslam dininin inanç, ibadet, ahlak asılları hakkında farkındalık oluşturan, çocukların din ve kıymetler konusunda aydınlatan, bilgilendiren, bilinçlendiren eğitici yayınlar yapmayı hedeflediklerini kaydetti.

Diyanet İşleri Lideri Erbaş, batıl inanç ve niyetlerin, sapkın akım ve ideolojilerin, yabancı kültürlerin olumsuz tesirleri karşısında çocuklara güçlü bir benlik idraki kazandırarak ulusal, özgün ve kaliteli içerikler üreteceklerine değinerek, “Çocuklarımıza kendi kültür ve medeniyetimizi örnek şahsiyetleriyle tanıtarak onları gerçek rol modellerle buluşturacak, ulusal ve manevi kıymetleri yücelten, teşvik eden ve özendiren içeriklerle onların kendi kimlikleri ile özgürce ve inançla geleceğe yürümelerine katkı sunacağız.” diye konuştu.

TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı ise TRT Diyanet Çocuk kanalı üzerinde uzun vakittir titizlikle çalıştıklarını belirterek, “Türkiye’nin kamu yayıncısı olarak da çocukları her vakit ‘bize emanet edilmiş kalpler ve zihinler’ olarak gördük.” dedi.

Sobacı, çocuklara yönelik tüm çalışmaları, psikolog, pedagog ve çocuk gelişim uzmanları eşliğinde yürüterek onların gelişimlerine katkı sağlayacak formda hassasiyetle hareket ettiklerini aktardı.

TRT Diyanet Çocuk kanalının yayın hayatına başlarken, sırf Türkiye’de değil, memleketler arası alanda da kayda bedel bir boşluğu doldurmak üzere yola çıktığını kaydeden Sobacı, “Kanalımız, vatan, millet, bayrak, din, lisan, aile üzere ortak kıymetlerimizi; yaşları, algı seviyeleri ve gereksinimlerine nazaran hazırlanmış yapımlarımızla çocuklarımıza anlatacak.” diye konuştu.

Sobacı, animasyonları 3-6 ve 6-12 yaş ortasındaki okul öncesi ve eğitim öğretim kümesindeki çocuklar için sahih ve muteber kaynaklardan süzerek hazırladıklarını belirterek, şefkat ve merhamet okyanusu İslam’ı, hoş ahlakı, yeterliliği ve insani bedelleri merkeze alacaklarını kaydetti.

“Çocuklarımızın kalplerine dokunacağımız bir seyahatin kanalı”

Programda, Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun’un da bildirisi okundu.

Altun, iletisinde kamu yayıncılığını 59 yıldır hassasiyetle yürüten TRT’nin, toplumun bedellerinden taviz vermeden sürdürdüğü yayıncılık halkasına TRT Diyanet Çocuk kanalını da eklemesinden büyük bir gurur ve memnunluk duyduğunu söz etti.

Fahrettin Altun, “TRT Diyanet Çocuk’u dijitalleşmenin hayatın her alanında hissedildiği bir devirde çocuklarımızın kalplerine dokunacağımız bir seyahatin kanalı olarak görüyorum. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da büyük kıymet verdiği TRT Diyanet Çocuk’la, evlatlarımızın dimağlarını ve kalplerini beslerken, kanalın özgün içeriklerinin TRT’nin yeni dijital platformu Alışılmış aracılığıyla gönül coğrafyamızdaki ve dünyanın dört bir yanındaki çocuklara da ulaşacak olmasını ayrıyeten manalı buluyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir