Trakya’da görülen yağışlar, buğdayın uzunluğunu uzattı

Siyaset Haberleri Nis 23, 2023 Yorum Yok
AA

Trakya’da azalan yağışlar, gözlerin buğdaya çevrilmesine neden oldu.

Mart ayında metrekareye düşen yağış ölçüsünün artmasıyla buğday uzunlukları diz düzeyine ulaştı.

Yağış ölçüsü geçen yılın birebir ayına nazaran 41,2 kilogram artarak 50,2 kilogram oldu. Buğday tarlalarında sarı renkte olan alanlar da yeşile döndü.

Yağışlar sonrası buğday istenilen seviyede

Kuraklık nedeniyle gelişme kaybı yaşayan buğday son yağışlarla istenilen düzeye ulaştı.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Bitki Islahı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yalçın Kaya, son 70 yılın en kurak kışlarından birinin yaşandığını söyledi.

“Tarlaya baktığımızda gelişmeler pek güzel”

Yağışları dört gözle beklediklerini belirten Kaya, hoş gelişmelere tanıklık ettiklerini lisana getirdi:

Aralık ayı son 70 yılın en kurak ayıydı. Aralık ayında yağış bekledik, gelmedi. Ocak ayında bekledik, gelmedi. Sarsıntıdan sonra ülkemiz bir felaket de yaşayabilirdi.

O yüzden dört gözle beklediğimiz bir yağıştı. Bir hafta evvel tekrar yağdı. Şu anda devam ediyor. Tarlaya baktığımızda da gelişmeler çok hoş.

“Bazı sarı alanlar, büsbütün yeşile döndü”

Kaya, buğdayın başaklanma periyodunda olduğunu, yağışların esere “ilaç” üzere geldiğini anlattı ve ekledi:

Özellikle yağışlardan evvel buğday 15-20 gün gerideydi. Çiftçi gübreleri de attı. Birtakım sarı alanlar, büsbütün yeşile döndü. Yani gübrelere de yararı oldu. Buğdayın uzunlukları da arttı. Çabucak çabucak diz uzunluğuna gerçek yaklaşmaya başladı.

Kırklareli ve Tekirdağ’da son durum

Kırklareli Ziraat Odası Lideri Ekrem Şaylan da son günlerde vakit zaman tesirini gösteren yağışların buğdaya çok âlâ geldiğini belirtti.

Kurak bir kış geçiren bölgede buğdayın kuru toprağa ekildiğini hatırlatan Şaylan, kısa periyodik yağış ile eserin çimlendiğini, daha sonra uzunluk atma sürecinde de hoş yağışlar aldığını söyledi.

“Başak verme sürecini de atlatırsak…”

Şaylan, dönemin kuraklık nedeniyle çok gerilimli başladığını aktararak şöyle konuştu:

Mecburen kuru toprağa ekmiştik buğdaylarımızı. Lakin vakit zaman tesirli olan sağanak eserin uzunluk vermesine yetti. Kâfi yağış olmasa da buğdayın rahatlamasını sağlıyor.

Başak verme sürecini de atlatırsak makûs başladığımız dönemi âlâ bir biçimde tamamlamış oluruz. Kıymetli olan kalite ve randımandan bir kayıp yaşamamak.

“İnşallah toprak yağmura doyacak”

Süleymanpaşa Ziraat Odası Lideri İmdat Hürmet ise kurak bir devrin akabinde tesirli olan yağışların çiftçiye umut olduğunu lisana getirdi.

Yağışların ayçiçeği ekimi için de yeterli olduğunu vurgulayan Hürmet, şu sözleri kullandı:

Kuraklıktan ötürü çiftçiler fikirliydi. Bu hafta boyunca yağışlar devam edecek. İnşallah toprak bu süreçte yağmura doyacak.

Kar yağmadığı için biraz kaygılıydık lakin bu yağışlar eserlerin gelişimine katkı sağladı. Bir olumsuzluk olmazsa buğday da çiftçinin yüzü gülecektir.

Gözden Kaçmasın Buğday ihracat amacı 5 milyar dolara çıktı Haberin Detayları
Buğday üretiminde damla sulama, yüzde 30 su tasarrufu sağladı Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir