TCMB’den sarsıntıların tesirlerini azaltacak yeni kararlar

Siyaset Haberleri Mar 30, 2023 Yorum Yok
AA

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki sarsıntılar büyük yıkıma neden oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)bu zelzelelerin tesirlerini azaltmak için devreye girerek düzenlemeler yapan kurumlardan biri oldu.

Deprem bölgesindeki 11 vilayette yaşayanlara sağlanan kimi ayrıcalıklar, yeni alınan bir kararla bu bölgeyle iş yapanlara da tanınıyor.

Bankaların KOBİ’lere kullandırdığı kredilerle ilgili sağlanan kolaylıklar genişletildi

TCMB tarafından Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların tesirlerini azaltmak için bankaların KOBİ’lere kullandırdığı kredilerle ilgili sağlanan kolaylıklar genişletilmeye devam ediliyor.

KOBİ’lerir kredi harcama mukabili uygulaması muafiyetine bölgeye iş yapanlar eklendi

TCMB, zelzele bölgesindeki KOBİ’lerin kredilerinin harcama mukabili uygulamasından muaf tutulması uygulamasına, zelzele bölgesinde yerleşik olmasa da bölgeyle iş münasebeti nedeniyle olumsuz etkilenen ve bölgeye yatırım yapanları da dahil etti.

Krediler 31 Ağustos’a kadar harcama mukabili uygulamasından muaf

Buna nazaran, zelzele bölgesinde yerleşik bireylerle ticari münasebeti olup zelzele nedeniyle ziyan gördüklerini belgeleyen şahıslar ile zelzeleden etkilenenlerin barınma muhtaçlıklarının karşılanmasına yahut zelzele bölgesinde altyapı ve üstyapının yine imarına yönelik faaliyetlerde bulunacağını belgeleyen şahıslara bu ziyan ve faaliyetlerle orantılı olmak üzere kullandırılacak kredilerin 6 Şubat’tan 31 Ağustos’a kadar harcama mukabili uygulamasından muaf tutulması kararlaştırıldı.

Yabancı para cinsinden mevduat/katılım fonları 28 Mart’tan itibaren Türk Lirası hissesi hesaplaması ayarı

Ayrıca sarsıntı felaketi sonrası bankalara yönelen yastık altındaki yabancı para cinsinden birikimlerin iktisada kazandırılmasının hızlandırılmasını sağlamak hedefiyle bankaya dışardan gelen efektif ve fiziki altın girişi sonrası açılan yabancı para cinsinden mevduat/katılım fonlarının 28 Mart’tan itibaren Türk Lirası hissesi hesaplamasında dikkate alınmamasına karar verildi.

Menkul değer tesisine tabi kredi meblağının belirlenmesinde yeni yöntem

Diğer taraftan 3 Mart’ta bankalara duyurulan Türk Lirası hissesi hesaplamasında değişikliğe ait bankalardan alınan sorular sonrası 1 Nisan’dan itibaren yeni açılan dönüşüm hesaplarının kaynağının tespitine ait açıklama yapılırken, son olarak bankalar nezdine yapılan kontroller sonucunda 28 Mart’tan itibaren menkul değer tesisine tabi kredi fiyatının belirlenmesinde birebir risk kümesinde bulunan hükmî bireylerin yanı sıra gerçek şahısların dönüşüm hesaplarının da dikkate alınması kararlaştırıldı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir