Taksim Meydanı’ndaki ‘İsimsiz Heykel’ tartışma yarattı

Magazin May 17, 2023 Yorum Yok
DHA

Sanatseverleri yenilenen yüzüyle karşılayan Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’nin mimarisini kalıcı sanat yapıtları ile zenginleştirmek maksadıyla geçen yıl nisan ayında Heykel Yarışı düzenlendi.

Duayen isimlerden oluşan heyetin değerlendirmeleri sonucunda da müsabakayı kazanan sanatçı, iç mimar ve dizayncı Semih Eskicioğlu oldu.

Yarışma şartnamesinde belirtilen etraf ile ahenk, yenilikçi yaklaşım, mimari ile kesin diyaloga girmesi üzere kriterleri karşılayan eser, geçtiğimiz hafta tam haliyle Atatürk Kültür Merkezi’nin çabucak yanına yapıldı.

“Bu rezalet anında durmalı”

Esere İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yetenekli Polat’tan reaksiyon geldi.

Polat, “Taksim Meydanı’na yapılan bu rezalet anında durmalı.” diyerek reaksiyon gösterdi.

Vatandaşlardan kimi yapıtı anıt mezara benzetirken kimi de inşaatın demir iskelesine benzetti.

Eserin sahibi Semih Eskicioğlu ise gelen tenkitleri kıymetlendirdi.

“80 kişi ortasından birinci oldum”

Eskicioğlu, şöyle konuştu:

Herkese açık bir müsabakaydı. 80 kişi ortasından birinci oldum. Yarış bir heykel müsabakası. Yarışın konusu Atatürk Kültür Merkezi binasıyla, yerleşkesiyle, cepheyle uyumlu öbür bir yere konulduğunda manası olmayacak, yalnızca buraya ilişkin olan bir heykel üzere daha uzun bir alt metni de olan bir kıssası var. Yapıtın kıssasına, müsabakanın konusuna uygun olarak yaklaştım.

“Dalgalanma efekti oluyor”

Eserinde ne anlatmak istediğini belirten Eskicioğlu, şunları söyledi:

Cepheyle, kentin silüetiyle bütünleşmesi açısından formunu oluşturan şey opera binasından çıkan ses dalgalarını, metaforik olarak bunu dalgalandırması. O da sanatın kente yayılmasını temsil ediyor. Sonrasında daha düz bir forma bürünüyor. O da kentle bütünleşen bir forma dönüşmesi. Aydınlatması da bunu destekliyor. Opera binasında aktiflik olduğunda bir dalgalanma efekti oluyor. Renginin sıçraması da yeniden, hafif bir kırmızılık, opera binasıyla büsbütün bütünleşmesiyle ilgili bir öyküsü var. Asıl vurgulu kısmıysa şeffaf olması. Buraya daha klasik kapalı bir heykel yapılabilirdi, esasen müsabakada bu fikrin öne çıkmasının sebebi de buydu, şeffaf bir strüktürünün olması.

İsimsiz Heykel

“Eleştirinin bir bilgiye dayalı olması gerekir”

Eskicioğlu, “Kapalı bir heykel yapıldığında içinde bu türlü bir strüktür olacaktı, aslında uzaktan bakıldığında büsbütün mütevazi, kaybolabilen bir eser olması. Bence her şey aslında eleştirilmelidir ancak tenkidin bir bilgiye dayalı olması gerekir. Bilgiye ulaşmak da günümüzde çok kolay. Bu yarışın heyetini, nasıl buraya konduğunu, benim buraya başıma nazaran bir şey koyamayacağımı araştırıp, sonrasında eleştirilirse bu biçimde daha çok keyifli olurum. Bu büsbütün sübjektif bir sorun. Kıssaya dayanarak yakıştırılamamasını tercih ederim.” dedi.

“Mimarlık, tasarım, heykeltıraşlık bir yaratıcılıktır”

‘İsimsiz Heykel’ isimli yapıtı yorumlayan Mimar Ahmet Erkurtoğlu da, şöyle konuştu:

Atatürk Kültür Merkezi günümüzün çağdaş mimarisini yansıtan bir eser. Bir vatandaş gözüyle heykele baktığınız vakit beton atılmadan kalıbı sökülmüş karkas bir yapıya benziyor. Bir yarış projesi, pahalı heyet üyeleri var. Etrafla, binanın kitlesel formuyla ve işleviyle ilgili bir eser ortaya koyulmuş. Bu açıdan bakıldığında hoş bir eser kazandırılmış. Form ne olursa olsun bir sanatkarın yaptığı yapıta hürmet duymak gerekir diye düşünüyorum. Heyet üyeleri tüm eserler ortasından üç tane seçip de halkın onayına sunsaydı ve o vakit birinci olsaydı, hiç tenkide, yoruma gerek kalmazdı diye düşünüyorum. Yeniden de bu yapıtı yapan genç meslektaşımızı tebrik ediyorum. Mimarlık, tasarım, heykeltıraşlık bir yaratıcılıktır. Burada genç meslektaşımız binanın formunu ele almış, oradaki işlevi ele almış. Bitkilerle bütünleşmesini sağlamış. Buna hürmet duymak gerekir diye düşünüyorum. Kitlenin çok büyük olması eleştirilebilir lakin sonuçta bir sanatkarın eseridir.

Taksim’i gezmeye gelen vatandaşlar da heykelle ilgili farklı görüşler sundu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir