Süratli kargo nakliyatı yapan şirketlerin teminat mektubu meblağları yükseltildi

Siyaset Haberleri Mar 29, 2023 Yorum Yok
AA

Hızlı kargo nakliyeciliği yapan şirketlerin teminat mektubu fiyatları artırıldı

Ticaret Bakanlığı’ndan yetki alarak süratli kargo nakliyeciliği yapan şirketlerin ibraz edeceği teminat mektubu fiyatlarında artışa gidildi.

Bakanlık tarafından hazırlanan Posta ve Süratli Kargo Yoluyla Taşınan Eşyanın Gümrük Süreçlerine Ait Bildiri’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğle, süratli kargo nakliyeciliği yapan şirketlere ve posta yönetimine temsil yetkisi tanınması ile birtakım eşyaların gümrük beyanı dahil tüm gümrük süreçlerinin bu şahıslar tarafından takip edilip sonuçlandırılmasına ait yordam ve temeller düzenlendi.

Kamu alacağının garanti edilmesi hedefiyle teminat mektubu sonu artırıldı

Buna nazaran, yetki kapsamı süreçlere ait sonradan yapılacak denetimler sonucu doğabilecek kamu alacağının garanti edilmesi maksadıyla sırf hava yolu yahut sırf kara yolu ile hızlı kargo nakliyeciliğinde yetki kullanılmak istenmesi durumunda 1 milyon lira, her iki yetkinin birlikte kullanılmak istenmesi durumunda ise 2 milyon liralık teminat mektubu ibraz edilecek.

Söz konusu fiyatlar daha evvel 250 bin lira ve 500 bin lira olarak uygulanıyordu.

Ek teminat mektubu verilebilecek

Bugünden evvel Bakanlıktan operatör yetkisi almış süratli kargo nakliyatı yapan şirketlerin ibraz ettiği teminat mektupları, 29 Eylül 2023’e kadar belirtilen fiyatlara nazaran yenilenecek yahut eksik kalan meblağ için ek teminat mektubu verilecek.

Tutarlar artırılmazsa

Bu tarihe kadar teminat mektuplarının yeni fiyatlara nazaran tamamlanmaması durumunda, kelam konusu şart sağlanıncaya kadar operatör yetkisi askıya alınacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir