Para siyasetleri emtia fiyatlarını artırıyor

Siyaset Haberleri Nis 26, 2023 Yorum Yok
AA

Para siyasetlerine ait belirsizliklerle emtia piyasası üzerindeki baskı arttı

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek devir para siyasetine ait belirsizliklerin tekrar artmasıyla emtia piyasasında geçen hafta düşüş eğilimi hakim olurken, oynaklığın görüldüğü sert hareketler de öne çıktı.

ABD’de hem makroekonomik bilgi akışı hem de Fed yetkililerinin açıklamaları varlık fiyatlarının istikamet bulmasını zorlaştırdı.

Gelecek ay 25 baz puan faiz artması bekleniyor

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in gelecek ay 25 baz puan faiz artırmasına kesin gözüyle bakılmaya başlanırken, temmuz toplantısına ait belirsizlikler de güçlendi.

Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) bu ayki toplantıda getiri eğrisine yönelik düzenlemelere gideceği ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) yıl sonuna kadar 3 faiz artışına gideceğinin fiyatlanmaya başlamasıyla da emtia fiyatlarında oynaklık arttı.

Değerli metallerde altın ve gümüş paha kaybetti

Geçen hafta altın ve gümüş yüzde 1,1 bedel kaybederken, paladyum yüzde 6,1, platin yüzde 7,6 kıymet kazandı.

Altın ve gümüşteki aşağı istikametli seyre rağmen devam eden resesyon tasaları, paladyum ve platine olan talebi artırdı.

Geçen hafta baz metallerde de düşüş eğilimi hakimdi. Tezgah üstü piyasada, bakır yüzde 2,8, nikel yüzde 0,6, çinko yüzde 5,2 azalırken, alüminyum yüzde 0,9 arttı. Kurşunda ise yatay bir seyir izlendi.

Brent petrol yüzde 5,3 düştü

Enerji emtiasında da sert dalgalanmalar öne çıktı. Geçen hafta Brent petrol yüzde 5,3 düşüş, New York Ticaret Borsası’nda süreç gören doğalgaz ise yüzde 5 artış kaydetti.

Brent petrol fiyatlarındaki düşüşte, ABD iktisadına ait resesyon ve petrol talebi kaygıları tesirli oldu. Sıcaklıların tekrar düşeceğine ve ısı talebinin artacağına yönelik öngörülerle doğal gaz fiyatları arttı. ABD’de elektrik üretiminin artması da doğal gaz fiyatlarının artmasını sağlayan faktörlerden bir tanesi oldu.

Tarım emtiasında düşüş eğilimi hakimdi

Geçen hafta Chicago Ticaret Borsası’nda süreç gören buğday yüzde 2,8, mısır yüzde 3,2, soya fasulyesi yüzde 1,2, pirinç yüzde 2,7 kıymet kaybetti.

Intercontinental Exchange’de (ICE) pamuk yüzde 3,4 azalırken, kakao yüzde 3 arttı. Kahvede ise yatay bir seyir izlendi.

0,2509 dolarla Mart 2012’den bu yana en yüksek seviyeyi gören şeker ise haftayı yüzde 5,5 artışla tamamladı.

Üretim iddialarının artmasıyla pirinç fiyatları düştü.

Fransa ve Hindistan’da şeker üretimi beklentilerinde yaşanan düşüş, fiyatlarda yükselişe neden oldu. Analistler, El Nino hava olayının da şeker üretimini aşağı taraflı etkileyebileceği öngörüsünde bulundu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir