Pamukkale yılın birinci çeyreğinde 229 binden fazla ziyaretçi ağırladı

Siyaset Haberleri Nis 08, 2023 Yorum Yok
AA

Pamukkale’ye ocak-mart devrinde gelen ziyaretçi sayısı, geçen yılın birebir devrine nazaran 100 bin kişi arttı.

Pamukkale’deki termal tesisler, yarıyıl tatilini dolu geçirdi.

Rezervasyon iptali ziyaretçi sayısının artmasını önleyemedi

6 Şubat’taki zelzelelerin akabinde rezervasyon iptalleriyle karşı karşıya kalmasına rağmen geçen yıla nazaran daha fazla ziyaretçi ağırladı.

üç ayda 229 bin 897 ziyaretçi

Geçen yıl ocak-mart periyodunda 129 bin 469 ziyaretçinin gezdiği Pamukkale, bu yılın birebir aylarında 229 bin 897 ziyaretçiye mesken sahipliği yaptı.

Depreme karşın turizmcinin beklentisi yüksek

Denizli Turistik Otel ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Lideri Gazi Murat Şen, Pamukkale’nin yeni yıla yeterli bir giriş yaptığını lakin sarsıntının akabinde rezervasyon iptalleri görüldüğünü tabir etti. Buna karşın yeni yılın başında dönem için büyük umutlarının olduğunu tabir eden Şen, şöyle konuştu:

Çok âlâ bir dönem olacağını bekliyorduk hem ülke hem de Denizli olarak. Ama ülke olarak yaşadığımız şubat ayındaki sarsıntı felaketinden sonra umutlarımız ve beklentilerimiz biraz törpülendi. Sarsıntı felaketinden sonra iç piyasada yerli konukların tatile çıkmaktan imtina etmesi bir sakinliğe neden oldu. Dış piyasaya baktığımız vakit da bilhassa yurt dışında çıkan İstanbul’la ilgili zelzele haberleri, bilinçsiz haberler nisan ve mayıs aylarında hayli ağır bir formda yabancı konukların iptallerine neden oldu.

“2023 yılı için umutlarımızı kaybetmedik”

Şen, her şeye rağmen turizmcilerin bölgenin canlılık kazanması için hazırlıklarını sürdürdüğünü belirterek, şunları kaydetti:

Haziran ayından itibaren biz tekrar taleplerin yükseldiğini görüyoruz, bilhassa yabancı cephesinde. Biz geçen yıl da hazirandan sonra çok süratli bir dönem yaşamıştık. 2023 yılında da haziran ayından itibaren çok ağır bir yerli ve yabancı konuğun çeşitli tatil yörelerini ziyaret edeceğini ve 2022 yılından daha güzel bir dönemle yılı tamamlayacağımızı beklemekteyiz. 2023 yılı için umutlarımızı kaybetmedik. Pamukkale için de 3 milyon maksadını koymuştuk. Bu amaca de ulaşmak için tüm turizmciler olarak elimizden gelen çabası göstereceğiz.

“Mart ayında toparlanmaya başladık”

Gazi Murat Şen, ocak ayında 86 bin 911 ziyaretçinin ören yerine geldiğini, şubatta düşüş yaşamalarına karşın mart ayında toparlanmaya başladıklarını belirtti.

Şen, sözlerini kullandı.

İlk 3 ayda Pamukkale yaklaşık 230 bin ziyaretçi aldı. Bizim temel yüksek olarak ziyaretçi aldığımız aylar temmuz, ağustos, eylül, ekim ayları. Bu aylarda biz yalnızca bir ayda 400 binin üzerinde ziyaretçi alıyoruz. Birinci üç aydaki bu yakaladığımız düşük sayı bizi çok huzursuz etmiyor. Biz bu açığı kapatarak yıl sonu prestijiyle Pamukkale ören yerinde yaklaşık 3 milyon ziyaretçiye ulaşacağız.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir