Murat Kurum’dan İstanbul’a zelzele uyarısı: 1,5 milyon riskli konut var

Siyaset Haberleri Nis 08, 2023 Yorum Yok

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki sarsıntılar 11 kentimizi derinden etkilemiş ve 50 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetmişti.

Büyük felaket sonrası yaklaşık 25 milyon kişinin ikamet ettiği İstanbul’da sarsıntının ne vakit olacağı ve sarsıntıda en çok etkilenecek bölgeler merak edilmeye başlandı.

Murat Kurum: İstanbul’da 1,5 milyon riskli konut var

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, tv100 canlı yayınında İstanbul’daki riske ait de açıklamalarda bulundu:

İstanbul’da 5,9 milyon konut var. Bu konutların 1,5 milyonu riskli. Heyelan riski olan var, 1999 öncesi yapılmış ve mühendislik hizmeti almamış binalar var, yer sıvılaşması olan binalar var, yoğunluk sebebiyle afete karşı önlemin alınmadığı alanlar var. Bu dönüşümle ilgili irade ortaya konmalı. Bu işi yapalım ve geleceğe sağlam bir İstanbul bırakalım. 300-350 bin konut ivedilikle dönüşmeli. 1,2 milyon insanımızın meskenlerinin bir an evvel dönüşüme girmesi gerekir. İstanbul’da böylesi bir sarsıntı ülkemizi felakete sürükler. Bu ulusal güvenlik problemi, bu kadar değerli. İstanbul’da bu türlü bir sarsıntıya hazırlıklı girmezsek Türkiye’nin ikbali noktasında çok değerli bir meseleyle karşılaşırız. Bizim her şeyden evvel bunu ortaya koymamız lazım ve bu projenin etrafında el ele kenetlenip ayağa kaldırmamız. Siyaset üstü bakacağız. İstanbul bizim medeniyetimizin başşehri, bunları korumak istiyorsak bir an evvel yapmak zorundayız.

“Hedefimiz 5 yılda dönüşümü gerçekleştirmek”

1,5 milyon konut için 500 bini Anadolu, 500 bini Avrupa yakasında olmak üzere 2 rezerv alan belirleyeceğiz. Buralara konutlarımızı yapacağız. 500 bini de yerinde yapacağız. Önümüzdeki süreçlerle rezerv konutların temelini atacağız. 1,5 milyon konutla alakalı bizim İstanbul’a ek nüfus getirmemiz lazım. Bizim gayemiz 5 yılda dönüşümü gerçekleştirmek. Bunu yapmazsak ileride çocuklarımıza inançla yaşayacağı bir ülke bırakamayız. Riskli bina yıkmakta rastgele bir mutabakat gerekmiyor. Risk kelam konusu ise o bina 1 ay içinde yıkılmak zorunda. İstanbul’da 90 bin konutun dönüşümü devam ediyor. Pendik, Tuzla, Maltepe, Kartal, Kadıköy, Ataşehir, Ümraniye, Üsküdar, Beykoz, Beşiktaş, Sarıyer, Zeytinburnu, Bağcılar, Esenler, Silivri, Çatalda dönüşümlerimizi yapıyoruz. 39 ilçede projelerimizi görebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir