IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları Washington’da başladı

Siyaset Haberleri Nis 12, 2023 Yorum Yok
AA

IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları’nın açılışında Milletlerarası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, bir konuşma gerçekleştirerek global büyüme beklentilerini kıymetlendirdi.

Küresel iktisat masaya yatırıldı

Georgieva ve Dünya Bankası Kümesi Lideri David Malpass, toplantıların açılışı hasebiyle düzenlenen “İlerlemenin Yolu: Direnç Oluşturma ve Kalkınmayı Yine Şekillendirme” başlıklı aktiflikte, global iktisadın karşı karşıya olduğu karmaşık zorluklara ait değerlendirmelerde bulundu.

“Sağlam bir toparlanma umuyoruz”

IMF Lideri Georgieva, belirsizliğin yüksek olduğu bir devir olduğuna işaret ederek, sağlam bir toparlanma umduklarını lakin bunun hala biraz güç olduğunu söyledi.

Merkez bankalarının faizi yüksek tutması talebi

Georgieva, önemli bir enflasyon sorunu olduğunu vurgulayarak, merkez bankalarının enflasyonla gayret için faiz oranlarını yüksek tutmaya devam etmesi gerektiğini aktardı.

Düşük faiz oranlarının ve likiditenin bol olduğu bir periyottan faiz oranlarının yüksek ve likiditenin azaldığı bir periyoda süratli geçişin finans bölümünde siyaset yapıcıların işini daha da zorlaştırdığını belirten Georgieva, bunun kırılganlıkları ortaya çıkardığını kaydederek şöyle konuştu:

“Ekonomik büyümenin gelecek 5 yıl boyunca yüzde 3 civarında kalacak olması telaş verici”

Avrupa ve ABD’deki tüketici harcamalarının dikkate paha direncine, Çin’in yine açılmasından kaynaklanan güzelleşmeye karşın global ekonomik büyümenin bu yılın başında öngördüğümüz üzere yüzde 3’ün altında kalmasını bekliyoruz. Daha da endişelendirici olan, gelecek 5 yıl boyunca yüzde 3 civarında kalacak olması.

“Büyümenin yavaş kalabileceğinden kaygı duyuyoruz”

Dünya Bankası Kümesi Lideri David Malpass da gelişmekte olan ülkelerin karşı karşıya olduğu borç meselelerinin büyük bir gündem hususu olduğunu vurguladı. Dünya ekonomisindeki ayrışmanın telaş verici olduğunu söz eden Malpass, bunun ülkeler için kırılganlık ve eşitsizlik manasına geldiğini kaydetti. Malpass, mevzuyla ilgili olarak, “Büyümenin şu anki yavaşlığından ve yavaş kalabileceğinden telaş duyuyoruz.” dedi.

Büyümenin geleceği için daha fazla yatırımın kıymetini vurgulayan Malpass, bunun sermaye akışı demek olduğunu söyledi. Malpass, sermayenin şu anda gelişmekte olan ülkelerden çıkmasının bir tasa ögesi olduğunu bildirdi.

Küresel iktisatta yüklerin artmaya devam etmesinin bir zorluk olduğuna işaret eden Malpass, borç yükünün, iklim yükünün, yüksek besin fiyatlarının yükünün bir ortada olduğunu aktardı.

IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları

Küresel iktisat ve finans aktörlerini her yıl bir ortaya getiren IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları, bu yıl “Yeni Bir Çağ için Kalkınmayı Yine Şekillendirmek” temasıyla gerçekleşiyor.

Yüksek enflasyona karşı faizlerin arttığı, finansal istikrar telaşları ile jeopolitik tansiyonların yükseldiği bir periyotta düzenlenen toplantılar, 16 Nisan’a kadar sürecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir