Havaların ısınmasıyla meyve ve zerzevat fiyatlarında düşüş yaşandı

Siyaset Haberleri Mar 31, 2023 Yorum Yok
İHA

Baharın yaklaşması ve havaların ısınmasıyla birlikte meyve ve sebzelerin toplama mühleti kısaldı.

Türkiye’nin en büyük üretici hali pozisyonunda bulunan Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali’nde hareketlilik başladı.

Ürün ölçüsünün artması fiyatlara da yansıdı.

Yılın birinci aylarında 25-30 TL’ye kadar yükselen domates yüzde 50 ucuzlayarak 10 TL’ye kadar düştü.

Halde sivri biber 21, patlıcan 15, kabak 15, salatalık 17 TL’den satılıyor.

Mayıs ayında fiyatlar bir kere daha düşecek

Antalya Hali’ne giren eser ölçüsünün havaların ısınması ile birlikte arttığını belirten Antalya Toptancı Hal Yaş Zerzevat Meyve ve Komiteciler Derneği Lideri Hasan Ali Yılmaz, “Domates fiyatları 9-12 TL ortasında değişiyor. Marketlere satılan domatesler ise 10 TL düzeyinden alıcı buluyor. Lüks domatesler ise 15 TL’ye kadar yükseliyor. Fiyatlarımızda hissedilir derecede düşüş oldu. Nisan ayında bir yükseliş olabilir lakin mayıs ayında tekrar fiyatlarımız düşüşe geçecek. Biz de tüketicimiz ucuz yesin istiyoruz fakat şu anda turfanda zerzevat üretiliyor. Maliyetler ister istemez artıyor. Kış eserleri yüksek olur” formunda konuştu.

“Markette eserlerin yüksek olması bizim dışımızda oluyor”

Antalya’dan Avrupa’nın birçok ülkesine eser gönderildiğini belirten Yılmaz, şunları söyledi:

Bunun yanında Rusya, Ortadoğu’ya da eserlerimiz gidiyor. Rusya-Ukrayna savaşından sonra eskisi üzere olmasa da tekrar eser göndermeye devam ediyoruz. Bugün fiyatlarımız sivri biber 21, patlıcan 15, kabak 15, salatalık 17, yurt dışına giden Kaliforniya biberimiz 40-45 TL. Markette eserlerin yüksek olması bizim dışımızda oluyor. 10 TL’ye satılan domatesin 30-40 TL olmaması gerekir. Biz bu fiyatları hakikat bulmuyoruz.

“Kazanan çiftçi değil”

Salatalık üreticisi Ali Celbiş, “Şu anda verimimiz daha hoş, havalar da ısındı. Bahara gerçek randıman 3’e katlar. Fiyatlar bu türlü giderse yeterlidir. Maliyetimiz de yüksek. Bizler her türlü fedakarlık yapıyoruz, biz fedakarlık yaparken pazarcı ve market sahipleri de fedakarlık yapsın. Ben 1 kilometre ilerideki pazara gittim, 15 TL verdiğim eser 30 TL. Pazarda 25 TL’den aşağı bir şey yok. Burada kazanan çiftçi değil. Çiftçi 1 yıl buna emek veriyor. Birisi halden alıyor, yüzde 200 kar koyuyor üstüne. Ortada uçurum var. Bu faturaların denetlenmesi gerekir, pazarda yüksek olunca vatandaş da tüketemiyor. Üretici ile tüketici ortasında farkın nereden kaynaklandığı belirlidir. Kış periyodunda 4 günde bir toplarken, artık 2 günde bir topluyoruz. Fiyatlar düşüyor. Gençlerin bu mesleğe sahip çıkması gerekir, bunlar bacasız fabrikadır. Gençlerimiz cet mesleklerini de yapsınlar” tabirlerini kullandı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir