Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: Kartlı sayaç kullananlar da fiyatsız doğalgazdan yararlanacak

Siyaset Haberleri May 03, 2023 Yorum Yok
AA

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Birinci Nükleer Yakıt Getirme Merasimi sonrası nükleer yakıt ve yerli doğalgaza ait gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakanı Dönmez, kartlı sayaç kullanan tüketicilerin de 1 aylık fiyatsız doğalgaz hakkından yararlanacağını bildirdi.

Rusya’dan gelen yakıtların şu anda inançlı bir yerde depolandığını kaydeden Dönmez, şu açıklamada bulundu:

Reaksiyonun başlaması için onları reaktörün iç kabinine yerleştirmemiz gerekecek. Bu evrede kimi testler var, enstrümanların yerleştirilmesiyle ilgili birtakım süreçlerimiz var. Bunlar da 1 yıl içerisinde bitecek. Böylece Türkiye’nin birinci nükleer santralinde 1 yıl içinde elektriği üretmiş olacağız.

“NGS’de başka 3 reaktör de birer yıl ortayla devreye girecek”

Dönmez, Akkuyu NGS’de birinci reaktörün akabinde başka 3 reaktörün de birer yıl ortayla devreye gireceğini belirterek, şu tabirleri kullandı:

Türkiye’nin nükleer serüveni maalesef geç başladı lakin süratli yol katetmek istiyoruz. Akkuyu’nun akabinde ikinci ve üçüncü nükleer santralimiz içinde çalışmalara başladık. İkinci santral için Sinop’ta bir çalışmamız var. ÇED raporu tamam. Taban etütleri üzere yapılması gereken çalışmalar var onları bir taraftan ilerletiyoruz. Kiminle yapacağımız şimdi net değil lakin dünyada zati bu teknolojiye sahip çok fazla ülke yok. Olan bütün ülkelerle de görüşeceğiz. Ülkemizin menfaatleri açısından hangisi uygunsa onlarla ilerleyeceğiz.

Nükleer santral, yeşil enerji

Nükleer santralin birtakım ülkeler tarafından yeşil güç olarak kabul edildiğine dikkati çeken Dönmez, “Sadece hava yoluyla gelen 3 tırlık taze nükleer yakıt 2 milyon tondan fazla kömüre eş paha.” bilgisini paylaştı.

1 aylık fiyatsız doğalgazın detayları

Dönmez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın muştusunu verdiği 1 aylık fiyatsız doğalgazın ayrıntılarını da açıkladı.

Dönmez, Karadeniz’den rekor müddette karaya çıkartılan gazın 20 Nisan’da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından karada yakıldığını anımsatarak, şöyle konuştu:

Orada hatırlarsınız Sayın Cumhurbaşkanı’mızın muştuları olmuştu. Bunların birincisi, 1 ay tüm konutlarda doğalgazın fiyatsız olmasıydı. İkincisi ise 1 yıl boyunca yemek pişirmede ve sıcak suda kullanılan doğalgazın fiyatsız olmasıydı.

“Ücretsiz doğalgaz için dağıtım şirketlerinin faturalama yazılımlarında değişiklikler devam ediyor”

Sürecin ayrıntıları hakkında bilgi veren Dönmez, “Bayramdan çabucak sonra harekete geçtik. Doğalgaz dağıtımını yapan şirketlerin faturalama yazılımlarında bir değişikliğe gitmeleri gerekiyordu, artık o yazılım değişiklikleri devam ediyor.” sözlerini kullandı.

“24 Nisan prestijiyle doğalgaz sayaçlarında okuma yapılmadı”

Dönmez, 24 Nisan prestijiyle doğalgaz sayaçlarında okuma yapılmadığını, sehven yapılmış ise de fatura iptali yahut bedel iadesinin yapılacağını lisana getirerek, şunları kaydetti:

Bu süreç için fatura gidecek. Faturada kullanım ölçüsü, meblağı gözükecek. Ancak ödenmesi gereken kısımda ‘sıfır’ yazacak ve diyecek ki ‘Karadeniz yerli gazımız milletimize iyi uğurlu olsun.’ Akabinde da 11 aylık mutfak kullanımlarındaki 25 metreküplük indirim uygulamaya girecek.

Kartlı sayaç kullananlar için EPDK ve ilgili gaz dağıtım şirketi temas halinde

Dönmez, bilhassa Ankara’da kimi konutlarda doğalgaz tüketiminin önden ödemeli formda kartlı olarak devam ettiğine işaret ederek, şu bilgileri verdi

Onunla alakalı olarak da Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve ilgili gaz dağıtım şirketi temas halinde. Onların okuma-faturalandırma sistemi öteki klasik sayaçlı sistemlere nazaran biraz farklı fakat tasa etmesinler, kartlı sayaç kullananlar da fiyatsız doğal gazdan yararlanacak.

“Çalışmalar sürat kesmeden devam ediyor”

Yerli gazı karada yakma sürecinin akabinde çalışmaların sürat kesmeden devam ettiğini vurgulayan Dönmez, süreçle ilgili şu bilgileri aktardı:

Yaklaşık 2-3 haftalık bir işimiz kalmıştı. O da mayısın birinci yarısına denk geliyor. Önümüzdeki günlerde yerli gazımızı sisteme vermiş olacağız. BOTAŞ o bölgede doğalgaz ölçüm istasyonunu çok evvelce tamamlamıştı. Sakarya Gaz Alanı Kara Sürece Tesisi’nde süreç bittikten sonra direkt olarak ulusal sisteme vermek için BOTAŞ hazırda bekliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir