Fed, bankalardaki büyük mevduat çıkışlarına dikkat çekti

Siyaset Haberleri May 10, 2023 Yorum Yok
AA

Dünya bankacılık krizlerinin tesirinde ilerlerken, finans yapıları tartışmaya açıldı.

ABD Merkez Bankası (Fed), Amerikan finansal sistemindeki mevcut duruma ait değerlendirmelerin yer aldığı Finansal İstikrar Raporu’nun Mayıs 2023 sayısını yayınladı.

Raporda, bu yıl Silikon Vadisi Bankası (SVB), Signature Bank ve First Republic Bank’ın faiz oranı ve likidite risklerinin makûs yönetilmesine ait telaşların yol açtığı değerli mevduat çıkışlarının akabinde iflas ettiği anımsatıldı.

“ABD’de banka mudilerini korumak için adımlar atıldı”

Mart ayında, bankacılık sistemindeki daha geniş yayılmaları önlemek için Fed’in Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ve Hazine Bakanlığı ile birlikte, banka mudilerini korumak ve hanehalklarına daima kredi akışını desteklemek için adımlar attığına değinilen raporda şu değerlendirmede bunuldu:

Bu adımlar ile bankacılık ve finans bölümünün dayanıklılığı sayesinde, finansal piyasalar olağana döndü ve mart ayından bu yana mevduat akışları istikrar kazandı. Lakin büyük mevduat çıkışları yaşayan birtakım bankalar gerilim yaşamaya devam etti. Bu gelişmeler ileriye dönük kredi şartları üzerinde baskı oluşturabilir.

“Bankacılık kesimi dayanıklılığını korudu”

Sigortasız mevduatlara çok bağımlılık ile zayıf risk idaresine ait telaşların piyasa iştirakçilerinin birtakım bankaların gücünü tekrar değerlendirmesine yol açtığına işaret edilen raporda, “Genel olarak, bankacılık dalı kıymetli ziyan karşılama kapasitesiyle dayanıklılığını korudu.” sözü kullanıldı.

Raporda, sigortasız mevduatların kıymetli ölçüde geri çekilmesinin SVB, Signature Bank ve First Republic Bank’ın iflaslarına katkıda bulunduğu vurgulanarak, bunun başta büyük ölçüde sigortasız mevduatlara dayanan ve değerli ölçüde faiz oranı riskine maruz kalanlar olmak üzere başka kimi bankalar için artan fonlama dertlerine yol açtığı belirtildi.

Borç limiti tavanı

Raporda, ABD’nin borç limiti tavanı vaktinde yükseltilmezse, muhtemel bir temerrüdün olumsuz sonuçlarına değinilerek, bu sonuçlar ortasında finansman piyasasında aksamalar ve daha sıkı mali şartların yer aldığı söz edildi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir