ESK’dan fiyatlara yeni müdahale! Şarküteri üretimi yapan firmalara karkas satışı yapılacak

Siyaset Haberleri May 05, 2023 Yorum Yok
AA

Kırmızı etteki fiyat artışı besindeki enflasyonu artıran en kıymetli kalem olarak karşımızda duruyor.

Et ve Süt Kurumu (ESK) daha evvel marketlere, sonra da kasaplara et temini yapacağını ve besi çiftlikleri formülünü açıklamıştı.

ESK artık de kırmızı et sanayisi alanında (şarküteri üretimi yapan) faaliyet gösteren firmalara, mayıs sonuna kadar 16 bin baş canlı bölümlük büyükbaş hayvanlardan elde edilecek karkas satışı yapacağını duyurdu.

Karkas et 16 bin baş canlı kısımlık büyükbaş hayvandan sağlanacak

ESK’nin internet sitesinde yer alan açıklamaya nazaran, Kurum tarafından kırmızı et sanayisi alanında (şarküteri üretimi yapan) faaliyet gösteren firmalara ay sonuna kadar 16 bin baş canlı kısımlık büyükbaş hayvanlardan elde edilecek karkasların (sakatat, deri ve yan eserler dahil) satışı yapılacak.

karkasların satış fiyatı canlı hayvanda KDV hariç kilogram başına 90 lira

Canlı bölümlük büyükbaş hayvanlardan elde edilecek karkasların satış fiyatı canlı hayvanda KDV hariç kilogram başına 90 lira olurken, satışla ilgili ayrıntılar Kurumun internet sitesinde yayınlanan “Canlı Büyükbaş Hayvanlardan Elde Edilecek Karkas Satış Metot ve Esasları” metninde belirtildi.

Başvuru şartları

Başvurular yarın saat 17.00’ye kadar ESK Genel Müdürlüğüne yapılacak.

Kurumdan daha evvelki satışta canlı büyükbaş hayvanlardan elde edilecek karkas satın alan firmalar müracaat formu ve kesim kontratını imzalayarak müracaat edecek olup, satış yordam ve temellerinde belirtilen öbür dokümanları tevdi etmeyecek. Birinci sefer müracaatta bulunan firmaların ise satış yöntem ve asıllarında belirtilen evrakları eksiksiz biçimde teslim etmesi gerekecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir