Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Togg’a dünyanın her yerinden çok büyük ilgi var

Siyaset Haberleri Nis 10, 2023 Yorum Yok
DHA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya’nın Konyaaltı Kent Meydanı’nda daha evvel gösterilmeye başlanan Türkiye’nin yerli arabası Togg’un SUV modelini yerinde inceledi.

Gemlik mavisi T10X modeline binen ve vazifelilerden araç hakkında bilgi alan Çavuşoğlu, hatıra fotoğrafı da çektirdi.

Çavuşoğlu’na ziyaretinde AK Parti Antalya Vilayet Lideri Ali Çetin, eski Antalya Büyükşehir Belediye Lideri ve milletvekili aday adayı Menderes Türel ve partililer eşlik etti.

Bakan Çavuşoğlu, ziyaretinin akabinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

“İki kez başvurdum bana çıkmadı”

İki defa Togg için müracaat yaptığını söz eden Çavuşoğlu, kendisine çıkmadığını lisana getirdi.

Çavuşoğlu, “Kura çekildi. Kabinenin bir kümesi var, herkes birbirine ‘çıktı mı?’ diye soruyor. Hiçbirimize çıkmadı. Bakanlıklara verildi fakat şahıs olarak bize çıkmadı. Çok hoş olmuş.” dedi.

“Dünyanın her yerinden çok büyük ilgi var”

Togg’u Antalya’da görmenin nasip olduğunu lisana getiren Çavuşoğlu şöyle konuştu:

Daha evvel Gemlik’te de görme imkanımız olmuştu. Farklı temel atma dahil, birçok aktifliğine katıldık ancak sonunda Togg artık yollarda, Türkiye’nin her yerinde vatandaşımızın çok büyük ilgisini görüyor. Birebir biçimde yurt dışındaki vatandaşlarımız da bize ne vakit gelecek diye sormaya başladılar. Öbür taraftan başta kardeş Türk devletleri olmak üzere dünyanın her yerinden de çok büyük ilgi var. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın Aliyev’e, arkadaşlarımız götürdüler. Başka taraftan Türkmenistan, Özbekistan başka kardeş ülkelere de artık ulaştıracaklar. Nitekim bir gurur vesilesi, doğal ki birinci ulusal aracımızın olması ayrıyeten kıymetli. Kendi markamız, kendi eserimiz. Ancak çok kaliteli bir araç. Her şeyiyle donanımlı bir araç. Vatandaşlarımızın da tıpkı halde yorumları o denli. Bugün içerde biraz teknik bilgi aldım. Bizim bakanlığa gönderilen aracı pazartesi günü Ankara’da inşallah süreceğim.

“Uzak Doğu’ya kadar her yerde ulusal aracımız Togg uzunluk gösterecek”

Togg’u yurt dışına da göndereceklerini lisana getiren Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Yurt dışına da göndereceğiz natürel, evvel vatandaşlarımızın talepleri karşılasın. Dağıtım, şimdi daha yeni başladı. Kura çekilişi oldu. Taleplerden sonra daha sonra tüm misyonlarımıza bu araçlardan göndereceğiz hem başkonsolosluklarımıza hem de büyükelçiliklerimize dünyanın her yerinde kendi aracımızı kullanmış olacağız ve dünyanın her yerinde de görürsünüz. Latin Amerika’da, Afrika’da 44 hatta 45-46 misyonumuz var başkonsolosluklarla bir arada. Uzak Doğu’ya kadar her yerde bayrağımız nasıl dalgalanıyorsa ulusal aracımız Togg da oralarda uzunluk gösterecek.

“Türkmenistan’a beyaz Togg göndereceğiz”

Türkmenistan’ın kendilerinden beyaz renk Togg’u istediğine dikkat çeken Bakan Çavuşoğlu şöyle devam etti:

Türkmenistan beyaz istedi. Biliyorsunuz Türkmenistan Aşkabat beyaz kent demek. Ayrıyeten Aşkabat’ın yanında bir kent de kurdular. Şayet gittiyseniz Aşkabat’a ya da görmüşsündür, kesinlikle her şey beyaz, konutlar beyaz, yollar, mermerler beyaz. Hasebiyle araçlar da beyaz, çok ender farklı renklerde araç görürsünüz. Oraya beyaz otomobil göndereceğiz. Bugün Dışişleri Bakanı Reşit kardeşimle görüştük beyaz otomobiller bir ay sonra çıkacak, bir ay sonra göndeririz diye. Ya da elimizde şu anda Gemlik ve kırmızı var, onlardan isterseniz çabucak gönderebiliriz diye telefonla görüştük.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir