Credit Suisse, ABD’li zenginlerin vergi kaçırmasına yardım etmiş

Siyaset Haberleri Mar 31, 2023 Yorum Yok
AA

ABD Senatosu Finans Komitesi 2 yıllık soruşturmayı sonuçlandırdı.

Merkezi İsviçre’de bulunan Credit Suisse bankasının ABD Adalet Bakanlığı ile 2014 yılında yaptığı muahedeyi ihlal ettiği belirtildi.

Soruşturmada Credit Suisse’in ABD’li zenginlerin vergi kaçırmasında kabahat ortağı bulunduğu kaydedildi.

Komitenin Credit Suisse’den ‘bankada 20 milyon dolardan fazla tutan çok varlıklı ABD vatandaşlarına ilişkin beyan edilmemiş hesaplar ile ilgili bilgi istediği’ belirtilen açıklamada bankanın komiteye ‘bu cins 23 hesap tespit edildiğini ve daha fazla incelemenin devam ettiğini’ bildirdiği aktarıldı.

Credit Suisse’in 2014’teki mutabakata karşıt olarak toplam 700 milyon dolar gizlediğinin tespit edildiği belirtildi.

Tek bir aileye ilişkin 100 milyon dolarlık sır

Bankanın ihlallerinin ‘vergi mükellefi ABD’li tek bir aileye ilişkin yaklaşık 100 milyon dolarlık kapalı denizaşırı hesapların açıklanmamasını da içerdiğine’ işaret edilen açıklamada bankanın kimi üyeleri ABD’de ikamet ederken ABD-Latin Amerika asıllı aileye ilişkin beyan edilmemiş büyük hesapları kapattığı ve ABD Adalet Bakanlığı’na haber vermeden diğer bir bankaya yaklaşık 100 milyon doları aktardığı kaydedildi.

Bankanın ABD’li iş insanı Dan Horsky’nin denizaşırı hesaplarındaki 220 milyon doları ABD makamlarından saklamasına yardım ettiği de aktarıldı.

Komitenin açıklamasında Credit Suisse’deki eski kıdemli bankacıların büyük, beyan edilmemiş denizaşırı hesapların idaresinde yer aldığı belirtildi.

Credit Suisse, 2014’te ABD’li vergi mükelleflerinin ABD Gelir Yönetimi’ne (IRS) uydurma gelir vergisi beyannameleri ve öteki dokümanlar sunmalarında yardımcı olduğu suçlamaları karşısında ABD Adalet Bakanlığı ile muahedeye yoluna giderek 1,3 milyar dolarlık para cezası ödemişti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir