Cannes Sinema Şenliği’nde Nuri Bilge Ceylan’ın sineması Altın Palmiye için yarışacak

Magazin May 20, 2023 Yorum Yok
AA

Açılış merasimi 16 Mayıs’ta yapılan, Fransız ve Cezayirli direktör Maiwenn Le Besco’nun Jeanne du Barry” sinemasıyla yapılacak şenlik, 27 Mayıs’a kadar devam edecek. Şenlikte Nuri Bilge Ceylan da Kuru Otlar Üstüne sinemasıyla Altın Palmiye için yarışacak.

Bu yıl, İsveçli direktör Östlund’un heyet başkanlığını yürüttüğü şenliğin 9 heyet üyesi bulunuyor. Östlund, 2017’de Kare ve geçen yıl TRT ortak üretimi Hüzün Üçgeni sinemaları ile Altın Palmiye mükafatı aldı.

21 sinema Altın Palmiye için yarışacak

Nuri Bilge Ceylan’ın sineması Kuru Otlar Üstüne, Altın Palmiye için yarışan 21 sinemanın ortasında yer alıyor. Ana müsabakada yarışacak sinemalar ortasında, TRT ortak üretimleri Avusturyalı direktör Jessica Hausner’ın “Club Zero” ve İtalyan direktör Alice Rohrwacher’in La Chimera de bulunuyor.

Festivalin ışıklarını söndürme tehdidi

Fransa’da yürürlüğe giren emeklilik ıslahatının neden olduğu “siyasi krizin”, Cannes Sinema Şenliği’ne tesiri olup olmayacağı belirsizliğini koruyor. Islahata karşı çıkan Genel İş Sendikasının (CGT) güç kolu, geçen ay, Cannes Sinema Şenliği’nin elektriğini kesmekle tehdit etti.

Festival mühletince Cannes kentine 120 bin kişinin gelmesi beklenirken, şenlik alanında 28 Mayıs sabah 06.00’ya kadar şov düzenlenmesi yasaklandı.

18 karatlık Altın Palmiye’nin üretimi, 7 zanaatkarın 40 saatini alıyor

İlk olarak 1-20 Eylül 1939’da düzenlemesi planlanan Cannes Sinema Şenliği, İkinci Dünya Savaşı nedeniyle o yıl iptal edildi. Savaşın akabinde birinci Cannes Sinema Şenliği 1946’da düzenlendi, 1954’e kadar şenliğe katılan en yeterli direktörlere şenliğin “Büyük Ödül”ü takdim edildi.

Festivalin sembolü haline gelen “Altın Palmiye” mükafatı, birinci olarak 1955’te Amerikalı direktör Delbert Mann’ın “romantik drama” cinsindeki “Marty” isimli sinemasına verildi.

El üretimi olan 19 yapraklı Altın Palmiye, İsviçre’nin Cenevre kentinde ünlü saat ve mücevher üreticisi Chopard tarafından üretiliyor. 18 karatlık Altın Palmiye’nin imali, 7 zanaatkarın 40 saatini alıyor.

Ödüle Türkiye’de iki isim kıymet görüldü

Altın Palmiye mükafatı, Cannes kentinin armasındaki palmiyeyi temsil ediyor. Türkiye, birinci kere bu mükafatı 1982’de Yılmaz Güney’in Yol sinemasıyla alırken, 2014 yılında da Nuri Bilge Ceylan’ın Kış Uykusu sineması Altın Palmiye’ye layık görüldü.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir