Avrupalılar enflasyon konusunda daha optimist

Siyaset Haberleri Nis 06, 2023 Yorum Yok
AA

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Şubat 2023’e ilişkin Tüketici Beklentileri Anketi sonuçlarını paylaştı.

ECB Tüketici Beklentileri Anketi, aylık olarak yayınlanıyor.

Avrupalı tüketiciler iyimser

Anket sonuçlarına nazaran, Euro Bölgesi’ndeki tüketiciler, gelecek aylarda daha düşük enflasyon ve daha fazla ekonomik büyüme hedefliyor.

Enflasyon beklentisi yüzde 4,9’dan yüzde 4,6’ya geriledi

Euro Bölgesi’ndeki tüketicilerin 12 ay için ortalama enflasyon beklentisi yüzde 4,9’dan yüzde 4,6’ya indi. Tüketicilerin gelecek 3 yıl için enflasyon beklentisi de yüzde 2,5’ten yüzde 2,4’e geriledi.

Ekonomik büyüme beklentisi arttı

Bölgedeki tüketicilerin ekonomik büyümeye ait beklentilerinin bir evvelki aya nazaran daha optimist olması dikkati çekerken, ocakta eksi yüzde 1,2 olan tüketicilerin gelecek 12 aya ait ekonomik büyüme beklentisi şubatta eksi yüzde 0,9’a çıktı.

İşsizlik beklentisi ortalama yüzde 11,5

Tüketiciler, gelecek 12 ayda işsizliğin ortalama yüzde 11,5 olmasını bekliyor. Bu oran, ocakta yüzde 11,6 olarak öngörülmüştü.

Ankete 14 bin kişi katıldı

Anket, Euro Bölgesi GSYH’sinin yaklaşık yüzde 85’ini temsil eden Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda ve Belçika’dan yaklaşık 14 bin şahısla görüşülerek yapılıyor.

Euro Bölgesi’nde enflasyon yüzde 6,9

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) datalarına nazaran, Euro Bölgesi’nde şubatta yüzde 8,5 olan yıllık enflasyon, ECB’nin tarihindeki en agresif para siyaseti sıkılaştırmasına karşın martta güç fiyatlarındaki düşüşün tesiriyle yüzde 6,9 düzeyinde belirlendi.

Yüzde 2’lik enflasyon hedef

Orta vadede yüzde 2’lik enflasyon hedefleyen ECB, yaptığı kestirimlere nazaran bu gayesi uzun mühlet tutturamayacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir