Altının ons fiyatı dün yüzde 0,7 paha kaybetti

Siyaset Haberleri May 14, 2023 Yorum Yok
AA

Küresel piyasalar, ABD’de devam eden borç limiti krizi ve para siyasetlerine ait belirsizliklerle istikamet arayışını sürdürüyor.

Öte yandan, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilileri de kelamla yönlendirmelerini sürdürüyor.

Dün ülkede açıklanan datalara nazaran, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), nisanda aylık yüzde 0,2 ve yıllık yüzde 2,3 artışla beklentilerin altında gerçekleşti.

ABD’de birinci kere işsizlik maaşı müracaatında bulunanların sayısı ise 6 Mayıs ile biten haftada 264 bine yükselerek beklentileri aşarken, Ekim 2021’den bu yana en yüksek kıymetini kaydetti.

Ülkede bankacılık krizine ait telaşlar de risk iştahını etkilemeye devam ediyor.

ABD ile Çin ortasındaki görüşme

Dün ABD ile Çin ortasında bir görüşme gerçekleştirildiğinin duyurulması ise ilgilerin normalleşebileceği beklentisini öne çıkardı.

Altının ons fiyatı dün yüzde 0,7 paha kaybetti

Altının ons fiyatı dün yüzde 0,7 kıymet kaybetmesinin akabinde yeni günde evvelki kapanışın yüzde 0,2 altında 2.012 dolardan alıcı bulurken, Brent petrolün varil fiyatı şu sıralarda yüzde 1,1 düşüşle 74,5 dolarda seyrediyor.

Analistler, ABD-Çin görüşmelerinin yakından takip edildiğini vurgulayarak, görüşmelere ait haber akışının piyasalarda oynaklığı artırabileceğini söz etti.

Borsa İstanbul kıymet kazandı

Yurt içinde dün alış yüklü bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü evvelki kapanışın yüzde 7,87 üzerinde 4.848,01 puandan tamamladı.

Ödemeler istikrarı martta 4 milyar 484 milyon dolar açık verdi

Dün açıklanan bilgilere nazaran ödemeler istikrarı martta 4 milyar 484 milyon dolar açık verirken, altın ve güç hariç cari süreçler hesabında 1 milyar 372 milyon dolar fazla oluştu.

Analistler, bugün yurt içinde perakende satış hacmi, yurt dışında ise İngiltere’de büyüme, sanayi üretimi ve dış ticaret istikrarı ile ABD’de Michigan Üniversitesi inanç endeksi bilgilerinin takip edileceğini belirtti.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler

09.00 İngiltere, 1. çeyrek büyüme

09.00 İngiltere, mart ayı sanayi üretimi ve dış ticaret dengesi

10.00 Türkiye, mart ayı perakende satış hacmi

17.00 ABD, mayıs ayı Michigan Üniversitesi itimat endeksi

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir