Almanya’nın kamu borcu rekor kırdı

Siyaset Haberleri Mar 30, 2023 Yorum Yok
AA

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), ülkenin kamu borcunu açıkladı.

Destatis’in açıkladığı öncü bilgilere nazaran, ülkenin geçen yıl federal, eyalet, toplumsal güvenlik fonları, belediye ve belediye birlikleri seviyesinde tüm temel ve ek bütçeleri de dahil kamu dışı kurumlara genel kamu borcu atışa geçti.

Kişi başına düşen kamu borcu 28 bin 155 euro

Ülkenin kamu borcu geçen yıl 46,1 milyar euro artarken, kişi başına düşen kamu borcu 28 bin 155 euro oldu.

Kamu borcu toplamda 2 trilyon 367,3 milyar euroya ulaştı.

Koronavirüs salgını da etken

Destatis, artışın ana nedeni olarak “koronavirüs salgınını olumsuz tesirlerine karşı ve mevcut güç krizinde finansman ihtiyaçlarını” gösterdi.

Rusya-Ukrayna savaşıyla başlayan güç kriz

Böylece salgında geçen 3 yılın ve Rusya-Ukrayna savaşıyla başlayan güç krizinin akabinde Almanya, rekor seviyede borçla karşı karşıya kaldı.

Federal kamu borcu, 71,9 milyar euro arttı

Söz konusu periyotta federal kamu borcu, 71,9 milyar euro artarak 1 trilyon 620,4 milyar euroya ulaştı.

Belediye ve belediye birliklerinin borcu yüzde 4,4 arttı

Eyaletlerin borcu yüzde 5 azalışla (31,7 milyar euro) 606,8 milyar avroya gerilerken, belediye ve belediye birliklerinin borcu yüzde 4,4 artışla 140,1 milyar euroya yükseldi.

Ülkede güç krizine karşı mali önlemlerin ulusal gelire oranı yüzde 7,5 olarak gerçekleşmişti.

Enerji krizi

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası arz taraflı belirsizlikler ve AB’nin Rus güç eserlerine uyguladığı ambargo, Almanya’daki güç piyasalarında dengesizliklere yol açmıştı.

Almanya, savaş sonrası Moskova’nın Kuzey Akım 1 doğalgaz boru çizgisi üzerinden gaz akışını durdurma kararının tetiklediği sarmal bir güç kriziyle karşı karşıya kalmıştı.

Enerji krizi sonrası kömür ve nükleer güç siyasetlerini tekrar kıymetlendiren Almanya, 14 termik santral ünitesini çalıştırırken, 3 üniteyi de acil durumlarda faaliyete hazır pozisyona getirmişti. Kış mevsiminde mümkün bir güç problemine karşı daha evvel kapanması planlanan 3 nükleer santralin acil durum rezervi olarak beklemede tutulmasına karar verilmişti.

Öte yandan, Brüksel merkezli fikir kuruluşu Bruegel’e nazaran, Almanya, toplam 268,1 milyar euro ile Avrupa ülkeleri ortasında güç krizine karşı en fazla kaynak ayıran ülke oldu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir