ABD, Dünya Bankası için sermaye artırımı istemiyor

Siyaset Haberleri Nis 01, 2023 Yorum Yok
AA

Dünya Bankası, gereksinim duyulan noktalara kaynak artırıyor.

ABD Hazire Bakanlığı, 2024 mali yılında memleketler arası programlar için talep ettiği bütçeye ait ABD Temsilciler Meclisi’nde bir oturum gerçekleştirildi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, burada Dünya Bankası için sermaye artırımı ile ilgili açıklama yaparak, artırım talep etmediklerini aktardı.

“Kaynakların da daha âlâ seferber edildiğini görmek istiyoruz”

Yellen, “Dünya Bankası yatırımlarının yanı sıra özel kaynakların da daha yeterli seferber edildiğini görmek istiyoruz, lakin şu anda bir sermaye artışı talep etmiyoruz.” tabirini kullandı.

“İklim değişikliği ve global krizlerle uğraş kredileri genişletilmeli”

Yellen, Dünya Bankası’nın büyük ölçüde mevcut kaynaklarını genişletme, yenilikçi finansman siyasetleri benimseme ve özel finansmanı harekete geçirme yoluyla iklim değişikliği ve öteki global krizlerle gayret kapsamındaki kredileri genişletmesini istediğini lisana getirdi.

Ajay Banga’nın Dünya Bankası’na lider olması bekleniyor

ABD Lideri Joe Biden’ın aday gösterdiği Ajay Banga’nın Dünya Bankası başkanlığına seçilmesini beklediklerini söz eden Yellen, Banga’nın iklim değişikliği ve salgın hastalıklar gibi “21. yüzyılın zorluklarını” daha yeterli ele alarak Dünya Bankası’nın ilerlemesini hızlandıracağını söyledi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir